torbiel na jajniku

Torbiel (cysta) to zamknięta jama wypełniona płynem. Torbiel jest to szczególnie spotykany typ łagodnego nowotworu. Może pojawić się w pewnym miejscu organizmu. O torbieli czynnościowej jajnika mówimy wtedy, gdy jest ona udział w życiu jajnika, np. torbiel pęcherzykowa lub torbiel ciałka żółtego. W jajowodzie torbiele właściwie nie występują, zaś szczególnie w otoczeniu jajników. Jeśli torbiel jajnika zawiera tkankę litą, może się ona zmienić w nowotwór złośliwy.

Torbiel na jajniku – etiologie

Torbiele jajników mogą być wynikiem:
•zablokowania przepływu płynów,
•dolegliwości,
•powstawania guzów,
•przewlekłych stanów zapalnych,
•chorób genetycznych,
•defektów w czasu organów na poziomie embrionalnym.
Cysta na jajniku powstaje szczególnie z powodu zahamowania pęknięcia pęcherzyka Graafa. Ma toż miejsce wtedy, gdy pęcherzyk nie ma żadnej komórki jajowej lub gdy komórka obumarła. Gdy nie ma jajeczkowania, pęcherzyk jeszcze narasta, oraz w jego środku wiąże się roztwór. Po pewnym czasie zmienia się on w torbiel. Etiologią zaistnienia torbieli mogą być zaburzenia hormonalne. Wśród innych przyczyn występowania torbieli jajników mogą być nieusuwane stany zapalne oraz elementy genetyczne. W zależności od pochodzenia torbiele dzielimy na delikatne (przetrwały pęcherzyk Graafa) oraz złośliwe (rak). Torbiele te mogą być pojedynczo lub też wieloogniskowo.

torbiele na jajnikach mogą być niebezpieczne

Torbiel na jajniku – sygnały

W większości wypadków torbiele są łagodnymi nowotworami. Zdarza się jednak, że ze względu na naszą wielkość lub lokalizację sygnały torbieli na jajnikach mogą być rozmaite. Zdecydowanie rzadziej obecność torbieli znaczy zmiany złośliwe lub ogromne dolegliwości. Czasem torbiele można wyczuć w dotyku. Jeśli zamontowane są na skórze lub tuż pod nią, pacjent wyczuwa je jako małą grudkę lub zgrubienie. W tym przypadku zazwyczaj są widoczne gołym okiem. Sygnały torbieli na organach wewnętrznych nie zawsze są zauważalne, a pacjent nie jest świadomy ich obecności. Zazwyczaj dowiaduje się o ich byciu przy okazji badań obrazowych: analizowania rentgenowskiego, USG, tomografii komputerowej lub obrazowania rezonansu magnetycznego. Duże torbiele mogą być etiologią choroby wynikających z ich wpływu na ważne organy i formy ciała.

Torbiel na jajniku – leczenie

Leczenie torbieli jajników uzależnione jest od jej uwagi i lokalizacji. Jeśli torbiele jajnika są małych rozmiarów i są bezobjawowo niejednokrotnie poddajemy je obserwacji, bez ingerencji lekarskiej. W przypadku małych, łagodnych torbieli jajnika sukces powszechnie daje leczenie hormonalne. W przypadku wielkich torbieli jajnika zalecane jest ich chirurgiczne usunięcie. Dzięki temu można uniknąć choroby związanych z uciskaniem torbieli jajnika na rozmaite formy. Czasem usuwa się roztwór w torbieli jajnika (za pomocą strzykawki lub cewnika), przez co dochodzi do jej skurczenia. Jeśli do torbieli jajników nie ma swego dostępu, podczas jej drenażu cieszy się techniki obrazowania, które uczestniczą w prowadzeniu cewnika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here