Płaski brzuch z wyraźnie zarysowanymi mięśniami to cel wielu mężczyzn, którzy po raz pierwszy nieśmiało przekraczają próg siłowni. Niestety, lata pracy nad mięśniem piwnym zrobiły swoje. Mniejsza lub większa oponka skutecznie przesłania to, co chciałbyś w końcu wydobyć na światło dzienne. Nie pomagają brzuszki, szóstki Weidera, skrupulatnie wykorzystany karnet na siłowni ani reklamowane w TV pasy wyszczuplające – kaloryfer widujesz jedynie na ścianie, o ile nie masz w domu ogrzewania podłogowego. W końcu poddajesz się, robisz na obiad golonkę w piwie, a swoją kobietę przekonujesz, że kochanego ciałka nigdy za wiele. Ale po kryjomu i tak sprawdzasz w i Internecie, jak wyrzeźbić sześciopak

Jak powstaje kaloryfer?

Za charakterystyczny efekt „sześciopaku”, czy też „kaloryfera” odpowiada mięsień prosty, sięgający od miednicy do mostka. Powierzchnię mięśnia przecinają tzw. smugi ścięgniste, które tworzą trzy linie podziału. Jedna smuga dzieli mięsień w pionie, dzięki czemu na dobrze wyćwiczonym brzuchu widać zarys kratki, składającej się z sześciu części (u kulturystów nawet z ośmiu). Smugi ścięgniste „nie rosną” wraz mięśniami, dlatego im bardziej rozwinięta muskulatura, tym wyraźniejszy efekt kaloryfera.

Dlaczego nie możesz wyhodować kratki?

Odpowiedź jest prosta – bo wcześniej wyhodowałeś tłuszcz… Zamiast zastanawiać się, jak wyrzeźbić sześciopak, powinieneś zadać sobie pytanie, jak zrzucić nadprogramowe kilogramy i zredukować tkankę tłuszczową. Nawet jeśli teraz intensywnie ćwiczysz nad brzuchem i sumiennie wykonujesz wszystkie ćwiczenia zalecone przez trenera, Twoje mięśnie tkwią bezpiecznie ukryte pod warstwą tłuszczu. Dlatego Twoim pierwszym krokiem do uzyskania imponującej muskulatury powinna być zmiana trybu życia.

Dieta na kaloryfer

Na początek zrezygnuj ze wszystko co smaczne, ale zbędne Twojemu organizmowi. Niestety, jeszcze nie wymyślono sposobu, jak wyrzeźbić sześciopak dietą bogatą w słodycze, fast foody, słodzone napoje i tłuste potrawy. Jedz częściej, ale zdrowiej i mniej. Obniż dzienną dawkę kalorii o 500 kcal – drugie tyle powinieneś spalić na ćwiczeniach. Wykreśl z menu nadmiar węglowodanów – odstaw ryż, ziemniaki, białe pieczywo, potrawy mączne (nawet pierogi od mamusi), a jednocześnie zwiększ podaż białka. To właśnie białko buduje tkankę mięśniową i pomaga przy spalaniu tłuszczu, dlatego swoje posiłki komponuj w oparciu o mięso, ryby i rośliny strączkowe. Możesz także pić mleko i włączyć do diety odżywki białkowe. Pamiętaj jednak, że wysoka ilość białka w diecie szkodzi nerkom i wątrobie, dlatego pij dużo wody i w razie wystąpienia dolegliwości, zgłoś się do lekarza.

Spalaj tłuszcz na treningu

Zamiast skupiać się na treningu mięśni brzucha, zacznij aktywnie spalać tłuszcz ćwiczeniami aerobowymi. Możesz biegać, jeździć na rowerze (stacjonarnym lub zwykłym), skakać na skakance, pływać itp. – ważne, byś ćwiczył przynajmniej 40 minut trzy razy w tygodniu. Jeśli zwykły trening aerobowy Cię nudzi, możesz wypróbować kilka ciekawych metod, dzięki którym spalisz tłuszcz jeszcze szybciej i efektywniej. Zapytaj swojego trenera (albo sprawdź w Internecie), na czym polega trening interwałowy HIIT i  trening metaboliczny TABATA, po czym wybierz najlepszy dla siebie system ćwiczeń.

Udało Ci się zrzucić kilka kilogramów i oponkę? To świetnie, ale jak wyrzeźbić sześciopak? Teraz czeka Cię kolejny etap ciężkiej pracy nad kuloodpornym brzuchem. Do wyboru masz mnóstwo ćwiczeń – od brzuszków, przez spiny i ćwiczenia na ABS, po 6 Weidera. Pamiętaj jednak, że trening to zaledwie 30 % sukcesu. Podstawą jest wysokobiałkowa dieta, wolna od fast-foodów, gazowanych napoju i pustych kalorii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here