Choć również kobiety potrafią przekonująco kłamać bez mrugnięcia okiem, to mężczyźni są uważani za mistrzów mijania się z prawdą. Pół biedy jeśli tylko koloryzują rzeczywistość w celu poderwania dziewczyny. Gorzej, jeśli kłamią w sprawach ważnych, dotyczących waszego związku, finansów czy nałogu. Zdarzają się również kłamcy patologiczni, którzy kłamią „dla sportu” i uprawiają szeroko zakrojoną manipulację w stosunku do niemal każdej napotkanej osoby. Jeśli masz wątpliwości, czy partner jest wobec Ciebie szczery i chcesz dowiedzieć się, po czym rozpoznać, że mężczyzna Cię okłamuje, poznaj kilka cech szczególnych „Pinokia”.

Kiedy usta kłamią, ciało się stresuje

O ile nie masz do czynienia z patologicznym kłamcą, wiarygodność swojego partnera możesz ocenić po mimice, tonie głosu i gestach. Niewprawni kłamcy odczuwają pewien poziom stresu, co uwidacznia się właśnie w reakcjach fizjologicznych ciała –  zależność tę wykorzystują wariografy. Psychologowie potrafią wychwycić kłamstwo na podstawie mikroekspresji, czyli bardzo krótkich (50 ms) ekspresji mimicznych, które demaskują prawdziwe uczucia. Nawet jeśli sama przegapisz te oznaki, możesz jednocześnie odnieść niejasne wrażenie, że w trakcie rozmowy z Tobą partner był nieszczery. Teoretycznie zachowuje się jak zwykle, jednak drobne niuanse w gestach i mimice mogą wzbudzić u Ciebie podświadomy niepokój.

Obserwuj mowę ciała i gesty

Po czym rozpoznać, że mężczyzna Cię okłamuje? Patrz mu na ręce! Jeśli podczas rozmowy często dotyka głowy, oczu, uszu albo pociera nos – bardzo prawdopodobne, że ma coś do ukrycia. Twój partner może także wyglądać, jakby chciał salwować się ucieczką. Odwracanie głowy (lub całego ciała), brak kontaktu wzrokowego, przebieranie nogami albo usztywnione ręce mogą świadczyć o tym, że Twój partner nie ma najmniejszej ochoty na szczerą rozmowę. Zwróć także uwagę na gesty służące do podkreślenia wypowiedzi – kłamcy często mówią „nie”, a jednocześnie przytakują ruchem głowy.

Weź pod lupę twarz i mimikę

Jeśli nie wiesz, po czym rozpoznać, że mężczyzna Cię okłamuje, przyjrzyj się jego twarzy. Podczas mówienia często mruga, co chwilę przełyka ślinę albo ma rozszerzone źrenice? Takie reakcje mogą pojawić się wskutek stresu wywołanego kłamstwem. Twój partner może również czarująco się uśmiechać, ale jeśli oczy pozostają nieruchome  – prawdopodobnie robi dobrą minę do złej gry.

Nieważne co mówi, ważne jak

Jeśli chcesz rozpoznać kłamstwo, uważnie wsłuchaj się w wypowiedź swojego partnera. Twoją uwagę powinna zwrócić zmiana modulacji głosu – kłamca może mówić szybciej niż zwykle, wolniej, głośniej lub ciszej. Twój mężczyzna mówi płynnie niczym aktor? Być może odtwarza kwestię wyuczoną na pamięć, którą przygotował na długo przed spotkaniem. Alarmujące są również zbyt szczegółowe opowieści – dobry kłamca zawsze miesza prawdę z kłamstwem, a swoją bajeczkę urozmaica barwnymi detalami, dzięki czemu trudniej zdemaskować oszustwo. Mężczyzna, który kłamie bez wcześniejszego przygotowania (np. przyłapany na gorącym uczynku), może papugować Twoje pytania albo używać zwrotów typu: co mam zrobić, abyś mi uwierzyła, albo myślałem, że mi ufasz – dzięki temu zabiegowi zyskuje trochę więcej czasu na wymyślenie wiarygodnego kłamstwa. Ktoś, kto źle czuje się w roli kłamcy może udzielać wymijających wypowiedzi (nie mam pojęcia, o czym mówisz) albo używać słów-wzmacniaczy np. przysięgam, zapewniam, daję słowo, naprawdę.

Po czym rozpoznać, że mężczyzna Cię okłamuje? Powinnaś uważać, jeśli sam zarzuca Ci kłamstwo, nie mając ku temu żadnych podstaw. Może bowiem przypisać Ci cechę, której nie akceptuje u siebie (skłonność do kłamstwa) lub odwrócić w ten sposób uwagę od własnych przewinień. Wytrawny kłamca będzie miał również na poczekaniu dobre alibi. Jeśli partner podaje Ci komórkę i zachęca byś potwierdziła jego wersję u innej osoby, możliwe, że przygotował sobie pewny grunt pod wiarygodne kłamstwo.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here