Mimo że sklepowe półki uginają się pod ciężarem detergentów, którymi można wyczyścić każdy centymetr mieszkania, coraz więcej osób rezygnuje z gotowych preparatów na rzecz octu, sody oczyszczonej czy soku z cytryny. Domowe środki czystości są nie tylko tanie – cena octu to zaledwie 1-3 zł – ale również bardziej przyjazne środowisku i Tobie. Detergenty podrażniają układ oddechowy i skórę, tymczasem codziennie używasz ich do mycia kuchni i łazienki, masz więcej stały kontakt z silnie drażniącymi substancjami. A przecież można inaczej – można sprzątać tanio, ekologicznie i bezpiecznie dla zdrowia.

Tanie i ekologiczne sprzątanie kuchni

Jeśli masz problem z zapchanym odpływem w zlewie, wypróbuj prostą metodę z sodą oczyszczoną (pół szklanki) i octem (jedna szklanka). Wsyp sodę do dopływu i wlej ocet, a po kilku minutach zalej mieszankę gorącą wodą. Po spłukaniu detergent powinien skutecznie „przepchać” zatkany zlew, w przeciwnym razie pozostaw środek na dłużej, np. 5 godzin.

Domowy płyn do mycia naczyń sporządzisz z soku z trzech cytryn, półtorej szklanki wody, jednej szklanki soli i jednej szklanki octu. Połącz wszystkie składniki w garnku i, cały czas mieszając, gotuj dopóki mieszanka nie ulegnie zagęszczeniu (ok. 10 minut). Gotowy płyn przechowuj najlepiej w szklanej butelce.

Domowe środki czystości mogą być skuteczne także w myciu mocno zabrudzonego piekarnika. Zrób pastę z jednej szklanki sody oczyszczonej i dwóch łyżeczek soli oraz gorącej wody. Rozprowadź środek po wewnętrznych ściankach piekarnika (nie nakładaj pasty na grzałki), pozostaw na kilka minut, po czym dokładnie zmyj i osusz ręcznikiem papierowym.

Ekologiczne środki czystości do łazienki

Możesz bardzo łatwo zrobić mleczko do czyszczenia armatury (umywalka, wanna) i płytek, wykorzystując pół szklanki sody oczyszczonej i trzech łyżek octu.

Aby umyć sedes, wsyp do miski klozetowej mieszankę z sody oczyszczonej i soli kuchennej (1:1), następnie zalej proszek octem (pół szklanki). Po pół godzinie wlej do sedesu gorącą wodę, umyj szczotką i na koniec spuść wodę.

Uniwersalny płyn do płytek ceramicznych uzyskasz po wymieszaniu jednej czwartej szklanki octu z trzema litrami wody.

Z pleśnią poradzi sobie zwykły ocet spirytusowy. Wetrzyj go w miejsce dotknięte pleśnią i pozostaw na kilka dni. Następnie usuń pleśń, umyj miejsce roztworem wody i mydła, po czym dokładnie osusz.

Domowe środki czystości poradzą sobie także w usuwaniu osadu z kabiny prysznicowej. Wlej do butelki ze spryskiwaczem szklankę ciepłej przegotowanej wody, pół szklanki octu i kilka kropel płynu do naczyń. Taką miksturą możesz również umyć płytki i lustro.

Inne domowe środki czystości

Do prania chodników i dywanów możesz zastosować płyn sporządzony ze szklanki octu i czterech litrów wody. Używając szczoteczki wetrzyj roztwór w dywan i pozostaw do wyschnięcia – nie musisz spłukiwać.

Dywan możesz wyczyścić również sodą oczyszczoną. Wetrzyj proszek okrężnymi ruchami w runo i pozostaw dywan na kilka godzin, a następni dokładnie odkurz.

Okna umyjesz prostym płynem z wody i octu (proporcje 1:1). Przy silniejszych zabrudzeniach zrób miksturę z dwóch szklanek wody, połowy szklanki octu, dwóch łyżek soku z cytryny i łyżeczki płynu do naczyń. Preparat wlej do butelki ze spryskiwaczem i umyj szyby jak zwykle.

Panele podłogowe możesz umyć płynem sporządzonym ze szklanki wody rozcieńczonej pięcioma litrami ciepłej wody. Aby zniwelować nieprzyjemny zapach octu możesz dodać kilka kropel ulubionego oleju eterycznego.

Ekologiczne środki czystości pozwalają „odciążyć” dom od chemii i nieobojętnych dla zdrowia substancji. To bardzo ważne zwłaszcza dla domowników cierpiących na alergie skórne i oddechowe – naturalne środki są łagodne i zawierają zaledwie 2-3 bezpieczne dla zdrowia składniki. Nie bez znaczenia jest ich cena – domowe środki czystości możesz sporządzić już za 2 zł, dzięki czemu możesz w ten sposób sporo zaoszczędzić i podreperować budżet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here