Słuchasz ulubionego kawałka i dostajesz gęsiej skórki, a na ekranie obserwujesz zgrabne panie lgnące do twórcy tego legendarnego beatu. W takim momencie trudno powziąć jakąkolwiek inną decyzję niż ta, że zaczniesz tworzyć własną muzykę. Zarabianie na hobby, sława i imprezy do końca życia – perspektywa całkiem interesująca. Ale jak zostać producentem muzycznym? Od czego powinna zacząć osoba, której zainteresowanie muzyką do tej pory sprowadzało się wyłącznie do słuchania?

Sprzęt dla domowego producenta muzyki

Zacznijmy od sprzętu. W najbardziej minimalistycznym układzie wystarczy Ci przeciętny laptop i dowolne słuchawki, ale zdecydowanie lepiej trochę dopłacić za podstawowe urządzenia typowo pod produkcję. Dlaczego? Bo dzięki nim praca będzie wygodniejsza, a wytwór Twojej pracy zabrzmi dobrze na każdym urządzeniu.

Jak zostać producentem muzycznym? Podstawowy hardware to:

  • laptop
  • słuchawki lub monitory studyjne
  • interfejs audio
  • ewentualnie klawiatura midi, keyboard, instrumenty, mikrofon etc.

Po co laptop? Wiadomo – to centrum dowodzenia. Tutaj wszystko jest jasne. A co to są słuchawki studyjne? To sprzęt, który sprawia, że słyszysz dokładnie każdy dźwięk – mają one bardzo wysoką precyzję. Przede wszystkim jednak nie koloryzują dźwięku. Zwykłe słuchawki do muzyki mogą mieć podbite basy lub niektóre średnie i wysokie częstotliwości, by piosenki brzmiały lepiej. Natomiast zadaniem słuchawek studyjnych jest możliwie wierne oddanie „prawdziwego” dźwięku – przy minimum modyfikacji. Twoim celem będzie natomiast stworzenie kawałka, który brzmi w miarę równo na wszystkich częstotliwościach.

Jeśli chodzi o sprzęt, to często pojawiającą się odpowiedzią na pytanie o to jak zostać producentem muzycznym są monitory studyjne. Są one kojarzone z podstawowym wyposażeniem współczesnego muzyka. Mówiąc o monitorach mamy na myśli głośniki, a nie wyświetlacze. Podobnie jak w przypadku słuchawek, monitory mają przede wszystkim grać równo. Są one oczywiście znacznie droższe niż słuchawki. Czy ich faktycznie potrzebujesz? Jeśli tylko masz dość pieniędzy, warto zainwestować w monitory, a najlepiej w monitory i słuchawki. Jeśli budżet jest ograniczony, to i na samych słuchawkach można dość efektywnie tworzyć – choć wówczas przyda się też kilka par zwykłych głośników różnej maści do dodatkowego przetestowania utworu.

Kolejny punkt to interfejs audio. To taka mała skrzyneczka z suwakami lub pokrętłami i podstawowymi wejściami do podłączania słuchawek studyjnych (duży jack) lub instrumentów/mikrofonu kablem XLR. Są też tu wyjścia do podłączenia monitorów. Ponadto interfejs audio ma wbudowane wzmacniacze, które ułatwiają nagranie dźwięku wysokiej jakości. Znajdziesz w nim też wzmacniacz słuchawkowy – potrzebny w wielu przypadkach słuchawek studyjnych, którym nie wystarcza zasilania z portu mini-jack w komputerze.

Jakiego oprogramowania potrzebujesz?

Jak zostać producentem muzycznym? Sprzęt już mamy załatwiony, to przejdźmy do oprogramowania. Podstawowy software twórcy muzycznego to tzw. DAW. Jest to program, w którym można edytować ścieżki audio, montować sample, dodawać wirtualne instrumenty, nakładać efekty specjalne, komponować i wykonywać pełen miks i matering utworów. Słowem – wszystko czego potrzebujesz, by od podstaw stworzyć niezapomniany beat lub dowolny utwór muzyczny, który sobie tylko wymarzysz – od muzyki elektronicznej, przez pop i rocka, na muzyce poważnej kończąc.

Program DAW warto uzupełnić o dwie rzeczy: bibliotekę sampli oraz wtyczki, czyli tzw. pluginy. Sample to nic innego jak kawałki nagrań. Mogą obejmować kilkuminutowy wokal, fragment pełnej aranżacji albo np. tylko pojedyncze uderzenie stopy. To po prostu próbka dźwiękowa.

Pluginy natomiast dzielą się na efekty i VST. Efekty z kolei to efekty specjalne oraz te służące do miksu i masteringu. Do specjalnych efektów zaliczamy np. przestery, delay (echo) czy vocoder. Druga grupa efektów to np. EQ, kompresor dźwięku czy reverb (czyli pogłos – on może być też efektem specjalnym).  Z kolei VST to wirtualne instrumenty. Znajdziesz tutaj zarówno syntezatory różnego rodzaju, jak i imitację prawdziwych instrumentów, takich jak pianina, gitary, skrzypce, perkusje czy całe układy filharmoniczne. Na szczęście większość programów DAW jest bazowo wyposażonych w podstawowe wtyczki, więc na początku nie musisz sobie zwracać głowy szukaniem każdego pluginu z osobna.

Jak zostać producentem muzycznym? Oprócz sprzętu i oprogramowania niezbędne będą też podstawowe umiejętności i znajomość kilku terminów. Ale o tym w części drugiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here