Regularne ćwiczenia i rozmaite formy aktywności fizycznej sprzyjają kobietom planującym macierzyństwo. Przede wszystkim zapobiegają nadwadze, która może być przyczyną problemów  z poczęciem i późniejszych komplikacji ginekologicznych. Ponadto ciało utrzymane w dobrej formie łatwiej znosi okres ciąży i połogu, a młoda mama szybciej zrzuca dodatkowe kilogramy. Niemniej, nawet jeśli do tej pory omijałaś siłownię szerokim łukiem, nic nie stoi na przeszkodzie, by zadbać o formę w ciąży. Ćwiczenia dla kobiet ciężarnych pozwolą Ci zachować dobre samopoczucie w tym jakże wymagającym czasie.

Fitness dla kobiet w ciąży

Jeśli lubisz ćwiczyć w grupie, zapytaj o specjalne zajęcia dla ciężarnych w klubie fitness. Trening dla przyszłych mam obejmuje m.in. ćwiczenia mięśni brzucha, pośladków i pleców. Specjalnie dobrany program przyniesie Ci szereg korzyści – będziesz sprawniejsza, Twoje ciało przygotuje się do zmian sylwetki, dolegliwości bólowe ulegną złagodzeniu. W trakcie treningu wykonasz również ćwiczenia oddechowe, które zlikwidują napięcie i stres, a także nauczą Cię prawidłowego oddychania w trakcie porodu.

Joga i pilates dla ciężarnych

Jak dbać o formę w ciąży, jeśli nie przepadasz za energicznymi ćwiczeniami? Dobrym rozwiązaniem będzie joga lub pilates –  skoordynowane i powolne ruchy, skutecznie Cię zrelaksują i poprawią kondycję. Rozluźnisz się, a ból pleców wyraźnie zmniejszy nasilenie. Zauważysz, że Twoje ciało staje się bardziej gibkie i zwinne, co w rezultacie poprawi Twoje samopoczucie. Joga i pilates nie skupiają się na utracie wagi czy wyrzeźbieniu mięśni, więc uważane są za bezpieczne ćwiczenia dla kobiet ciężarnych.

Ćwiczenia w wodzie

Pływanie i aqua aerobik są polecane niemal przez całą ciążę. Jeśli lubisz wodę, możesz w ten sposób wzmocnić mięśnie, a jednocześnie odciążyć kręgosłup i stawy. W basenie poczujesz się lżejsza i choć przez chwilę zapomnisz o dźwiganiu dodatkowych kilogramów. Twoje ciało będzie sprawniejsze, a Ty przy okazji porządnie się odstresujesz. Jeśli nie potrafisz pływać, zapisz się na ćwiczenia wykonywane pod kontrolą instruktora.

Trening na rowerku stacjonarnym

Możesz również dbać o formę w ciąży w zaciszu własnego domu. Rowerek stacjonarny to bezpieczniejsza alternatywa jazdy na rowerze, gdyż nie jesteś narażona na wyboje i ewentualny wypadek. Taki trening poprawi wydolność organizmu i wzmocni ciało, w dodatku możesz w ten sposób zapobiec żylakom i skurczom łydek, które są częstą przypadłością kobiet w ciąży.

Fitball – ćwiczenia z piłką dla ciężarnych

O ile lekarz nie widzi przeciwwskazań, trening z piłką możesz wykonywać niemal przez całe 9 miesięcy. W trakcie ćwiczeń będziesz siedzieć na dużej piłce, obejmować ją, podnosić, opierać na niej nogi, przy okazji angażując mięśnie wszystkich partii ciała. To znakomite ćwiczenia dla kobiet ciężarnych – w ten sposób wzmocnisz ciało w obrębie bioder i miednicy, a tym samym dobrze przygotujesz Cię do  porodu. Trening złagodzi też bóle pleców i napięcie mięśni, dzięki czemu rozluźnisz się i zyskasz lepszy nastrój.

Trening mięśni Kegla

Jeśli chcesz zadbać o formę w ciąży, nie możesz pominąć ćwiczeń mięśni Kegla, które polegają na naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni pochwy i odbytu. Dzięki regularnemu treningowi mięśnie dna macicy staną się mocniejsze, co może zapobiec pęknięciu lub nacięciu krocza w trakcie porodu. Takie ćwiczenia poprawiają komfort współżycia, co ma istotne znaczenie dla kobiet rodzących naturalnie.

Choć przedstawione wyżej ćwiczenia dla kobiet w ciąży są bezpieczne, nie oznacza to, że będą odpowiednie także dla Ciebie. Do najważniejszych przeciwwskazań należą m.in. ciąża mnoga, wysokie ciśnienie, przedwczesne skurcze, cukrzyca i krwawienie z narządów rodnych. Niektóre zajęcia wymagają zaświadczenia od lekarza, który oceni, czy Twój stan zdrowia pozwala wziąć udział w treningu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here