High need baby
fot. Pixabay.com

Masz dziecko, które nieustannie chce być na rękach? Wydaje Ci się, że bez ustanku płacze i ma potrzebę ciągłej uwagi? Może należy do grupy tak zwanych high need babies? Nie martw się, nie oznacza to żadnych zaburzeń rozwojowych w jego przypadku? Twoje dziecko jest po prostu bardziej wrażliwe na to, co dzieje się dookoła niego niż inne dzieci. Jak więc sobie z nim poradzić? 

Przeczytaj też: http://www.droga.com.pl/high-need-baby-jak-radzic-sobie-z-wymagajacymi-wiekszej-uwagi-dziecmi/

Jak rozpoznać, czy moje dziecko jest high need baby?

Dziecko, które nieustannie potrzebuje troski, bliskości, przytulenia czy noszenia na rękach określane jest przez psychologów jako high need baby. Nie ma ono żadnych zaburzeń rozwojowych ani psychologicznych, nie wymaga leczenia, czy też specjalnej opieki psychologa. Charakterystyczne dla tej grupy dzieci objawy obserwować możemy już od pierwszych miesięcy życia, nic więc dziwnego, że tak nas niepokoją, szczególnie jeśli jesteśmy rodzicami po raz pierwszy. Tymczasem nie ma się czego obawiać. Warto jednak wiedzieć, jak rozpoznać, czy moje dziecko należy właśnie do takich maluchów. Jaki więc są najważniejsze objawy, po których możemy przypuszczać, że nasze dziecko będzie od nas wymagało więcej bliskości czy troski? Oto one:

  • nieregularny, często przerywany sen;
  • bardzo duża wrażliwość na bodźce z zewnątrz – na hałas i inne nagłe dźwięki reaguje trudnym do utulenia płaczem;
  • gwałtowny krzyk bez powodu;
  • wysoka aktywność i nadpobudliwość;
  • bardzo duża potrzeba bliskości.

Jak opiekować się high need baby?

Czy można sobie poradzić z opieką nad high need baby, nawet jeśli jesteśmy rodzicami po raz pierwszy? Ależ oczywiście? Wystarczy tylko znać kilka strategii postępowania. Oto najważniejsze z nich:

  • Słuchaj swojego dziecka i naucz się reagować na jego potrzeby – da się to zrobić, nawet jeśli Twój maluch ma zaledwie dwa, trzy miesiące. Choć nieustanne uczenie się go może wydawać Ci się trudne, wyczerpujące lub zbyt absorbujące, zobaczysz, że z czasem zaczniesz zauważać efekty i dziękować sobie za to, że się nie poddałaś.
  • Im szybciej zaczniesz dostrzegać sygnały, które mogą zaniepokoić dziecko, tym lepiej dla Was obojga. Jeśli spodziewasz się hałasu lub bodźców, które mogą zaniepokoić Twoją pociechę, utul ją i daj poczucie bliskości wcześniej, jeszcze za nim nastąpi wybuch płaczu, który będzie trudny do ukojenia.
  • Kochaj swoje dziecko, takim jakie jest. Miłość jest najlepszym lekarstwem, jakie możesz mu podać na trudy, z jakimi się zmaga jako nadwrażliwe niemowlę.

Zobacz też: http://www.mordewind.pl/kupujemy-mate-edukacyjna-dla-niemowlaka/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here