Jak walczyć ze zgagą domowymi sposobami

Domowe sposoby na zagagę. Zgaga może być frustrującą zmorą w codziennym życiu każdego człowieka. Przyczyną zgagi jest cofanie się kwasu żołądkowego do przewodu pokarmowego (refluks), co powoduje ból i podrażnienie jego wrażliwej wyściółki.

Zgaga może być spowodowana przez wiele różnych czynników, od ciąży i otyłości po stres i niektóre pokarmy. Czynniki wywołujące zgagę mogą być różne u różnych osób, dlatego warto poświęcić trochę czasu na monitorowanie tego, co jesz i poziomu stresu, aby pomóc w zidentyfikowaniu i leczeniu pierwotnej przyczyny.

W międzyczasie możesz zastosować pewne krótko i długoterminowe naturalne środki, które pomogą ci opanować bolesne objawy zgagi. https://esomed.pl/atopowe-zapalenie-skory-jak-leczyc/

ŚRODKI KRÓTKOTERMINOWE

Oto kilka prostych rzeczy, które niektórzy ludzie uznali za pomocne w krótkoterminowym leczeniu zgagi:

Rumianek – Herbata z rumianku może mieć kojący wpływ na przewód pokarmowy. Należy jednak unikać jej, jeśli masz alergię.

Lukrecja – Może ona zwiększyć ilość śluzu w przełyku, co czyni go bardziej odpornym na podrażnienia spowodowane cofającym się kwasem żołądkowym. Lukrecja jest dostępna jako suplement. Usunięto z niej większość glicyryzyny, ponieważ związek ten może mieć szkodliwe działanie, jeśli zostanie spożyty w zbyt dużej ilości.

Imbir – Korzeń imbiru jest od wieków używany jako środek wspomagający trawienie. Spróbuj dodać go do jedzenia lub zaparzyć herbatę imbirową.

Luźne ubranie – Poluzowanie ciasnych ubrań, takich jak paski, może zmniejszyć nacisk na żołądek, który mógł zachęcać kwas do przedostawania się do przełyku.

ZMIANY DŁUGOTERMINOWE

Doskonałym sposobem leczenia zgagi jest zapobieganie, a nie zwalczanie objawów w momencie ich wystąpienia. Oto zmiany, które możesz wprowadzić w swoim stylu życia, a które pomogą Ci uniknąć zgagi w przyszłości:

Utrzymuj zdrową wagę – Dodatkowa waga może wywierać nacisk na żołądek, wpychając kwas do przełyku. Ważne jest, abyś zrzucał zbędne kilogramy w sposób rozsądny, korzystając z regularnych ćwiczeń i zbilansowanej diety.

Ogranicz (lub przestań) papierosy i alkohol – Mają one negatywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie zastawki żołądkowej, przez co kwas łatwiej wydostaje się z żołądka.

Podnieś wezgłowie łóżka o 10-20 cm – Utrzymywanie klatki piersiowej wyżej niż żołądka podczas snu sprawi, że grawitacja nie pozwoli kwasowi żołądkowemu przedostać się do przełyku.

Kontroluj jedzenie – Unikaj jedzenia na 3-4 godziny przed położeniem się do łóżka, żeby jedzenie zdążyło się strawić przed położeniem się. Staraj się jeść mniejsze porcje, co ułatwi żołądkowi trawienie. esomed.pl

Skuteczność tych metod może być różna u różnych osób, dlatego warto sprawdzić, co najlepiej działa w Twoim przypadku. Jeżeli jednak czujesz, że masz do czynienia z poważniejszym przypadkiem zgagi i kwaśnego refluksu, a nic nie działa, powinieneś skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here