kolagen

Kolagen od lat jest przedmiotem badań naukowców i każdy kolejny eksperyment przynosi rewolucyjne odkrycia dotyczące jego dobroczynnego wpływania na ludzki organizm. Jest on wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, a dodatkowo w medycynie: chirurgii plastycznej, ortopedii czy stomatologii. Jakie sposoby z kolagenem można spożywać w celu ochrony stawów przed urazami i chorobami? Czy konieczniejszy będzie kolagen do picia, czy kolagen w kapsułkach? Odpowiadamy na te również rozmaite pytania.

Czym jest kolagen?

Kolageny to część białek będących w organizmach zwierzęcych. Jak dotychczas, wyodrębniono 29 typów białek kolagenowych, przy czym wszystek z nich jest szczególnie istotny dla funkcjonowania organizmu. Białka kolagenowe są w większości organów i tkanek: w rogówce, kościach, chrząstkach, skórze, więzadłach i ścięgnach. Ich istotnym zadaniem jest utrzymywanie sprężystości tkanki łącznej oraz jej wytrzymałości na rozciąganie. Niestety już po 25. roku życia w organizmie człowieka dochodzi do zaburzeń stabilności między produkcją a rozkładem kolagenu w tkankach i narządach. Jest to wpływ na wygląd skóry i paznokci, negatywnie oddziałuje na funkcjonowanie naczyń krwionośnych i limfatycznych, iż być etiologią groźnych chorób zwyrodnieniowych stawów i kości. Na szczęście rozwój technologii naukowych pozwalał na pozyskiwanie tzw. hydrolizatów kolagenu oraz mienie ich w postaci suplementów kuracji. Analizowania naukowe udowodniły z kolei wartości prozdrowotne oraz aktywność biologiczną przyjmowanych doustnie hydrolizatów kolagenu w leczeniu chorób stawów i kości, a także ich odpowiedni wpływ na poprawę stanu oraz jakości włosów, skóry i paznokci.

dlaczego kolagen jest tak ważny dla skóry

Jak działa kolagen?

Suplementy diety zawierające kolagen, m.in. Joint Care i Flex Guard, zapewniają elementów budujących strukturę stawową. Wykazano, iż hydrolizowana forma kolagenu wywiera pozytywne, terapeutyczne działanie u osób z osteoporozą i zapaleniem stawów. Może zwiększać gęstość i mineralizację kości oraz zmniejszać nacisk związany ze zmianami w tkance stawowej. Białko to ma również użycie w sporcie. Przeprowadzono badanie, które pokazało, iż długookresowe wykorzystywanie kolagenu poprawia stan zdrowia stawów u sportowców. Część badawcza składała się z 147 osób (72 mężczyzn i 75 kobiet). Przez okres 24 tygodni połowa badanych przyjmowała 25 ml płynu z 10 g kolagenu, a kolejna połowa 25 ml płynu placebo. W obydwu grupach badano bolesność, elastyczność oraz stan zapalny w stawach. Na podstawie przeprowadzonego analizowania stwierdzono, że wykorzystywanie hydrolizowanego kolagenu u sportowców umożliwia ograniczyć odczuwanie nacisku i zmniejsza ryzyko powstawania zmian zwyrodnieniowych w liczbie podwyższonego ryzyka. Jak widać stosowania kolagenu na stawy ma cel i jest w pełni uzasadnione.

Kolagen naturalny na stawy

Dowodów na całe oddziaływanie suplementów diety na zdrowie stawów dostarczyły analizowania wykonane na całym globie. Jedno z pierwszych przeprowadzono w 2002 r. na grupie pięciu kobiet ze stwierdzoną chorobą zwyrodnieniową stawów – po 42 dniach doustnego stosowania środka z kolagenem u czterech z nich nastąpiło zmniejszenie dolegliwości bólowych średnio o 26%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here