zaskórniki i rozszerzone pory

Produkowane w nadmiarze sebum, złuszczające się komórki naskórka i osiadający na skórze kurz gromadzą się w rozszerzonych porach. Utlenienie takiej mieszanki daje efekt w postaci czarnych punkcików, zwanych zaskórnikami lub wągrami. Usiana nimi skóra nie wygląda zdrowo, o czym doskonale wiedzą posiadaczki cer tłustych i mieszanych. Jak rozprawić się z niedoskonałościami cery? Produkowane w nadmiarze sebum, złuszczające się komórki naskórka i osiadający na skórze kurz gromadzą się w rozszerzonych porach. Utlenienie takiej mieszanki daje efekt w postaci czarnych punkcików, zwanych zaskórnikami lub wągrami. Usiana nimi skóra nie wygląda zdrowo, o czym doskonale wiedzą posiadaczki cer tłustych i mieszanych. Jak rozprawić się z niedoskonałościam cery? Tylko systematyczna pielęgnacja z użyciem odpowiednio dobranych kosmetyków może przynieść pożądane rezultaty. Może, ale – niestety – nie musi. Porów, które są naturalnym elementem skóry i stanowią ujście gruczołów łojowych, nie można się całkowicie pozbyć. Można jedynie zmniejszyć ich widoczność. Jeszcze bardziej uciążliwa jest potyczka z zaskórnikami, które raz usunięte, powstają wciąż na nowo. Walka jest nierówna, ale warto ją podjąć. Jakimi metodami?

Oczyszczanie

Staranne oczyszczanie twarzy to podstawowy zabieg pielęgnacyjny, bez względu na typ cery. Szczególnego znaczenia nabiera jednak w przypadku cer tłustej i mieszanej, które bardzo łatwo ulegają zanieczyszczeniu. Zabieg należy wykonywać dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Nie rzadziej, ale i nie częściej. Dlaczego? Zbyt częste usuwanie warstewki sebum pobudza gruczoły łojowe do intensywniejszej pracy. W efekcie zamiast poprawić stan skóry, doprowadzamy do nasilenia problemu nadmiernego przetłuszczania się, a więc i zapychania porów. Z tego samego powodu należy unikać wysuszających kosmetyków z alkoholem czy kremów silnie matujących

oczyszczanie cery z zaskórników i rozszerzonych porów

Złuszczanie naskórka

Złuszczanie się martwych komórek naskórka i zastępowanie ich przez te nowo powstałe to naturalny proces zachodzący w obrębie skóry. Jednak w przypadku cer tłustych i mieszanych często dochodzi do jego zaburzenia i mamy wówczas do czynienia z tzw. hiperkeratynizacją, czyli nadmiernym rogowaceniem naskórka. Taka skóra potrzebuje dodatkowej pomocy, aby poradzić sobie z usuwaniem martwych komórek.

Parówka i usuwanie zaskórników

Po demakijażu i usunięciu martwych komórek naskórka można przystąpić do bezpośredniej walki z zaskórnikami, a więc do próby ich wydobycia z porów. Aby ułatwić zabieg, warto poprzedzić go wykonaniem tzw. parówki. Jej zadaniem jest rozpulchnienie porów, a tym samym ułatwienie dostępu do znajdujących się w nich zanieczyszczeń. Uwaga: parówek nie należy przeprowadzać w przypadku cery naczynkowej!

Maseczka

Kolejnym etapem może być zastosowanie maseczki, która dodatkowo oczyści pory, zwęzi je i wygładzi skórę. W tym celu warto sięgnąć po maseczkę typu peel off (np. Marion Spa, Maseczka oczyszczająca peel off, ok. 3 zł/18 ml) bądź maseczkę sporządzoną na bazie glinki. Wybraną glinkę, np. zieloną lub marokańską, wystarczy zmieszać z wodą, naparem ziołowym bądź hydrolatem, do uzyskania gęstej papki. Miksturę nakładamy na skórę i pozostawiamy na ok. 20 minut.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here