burnout czyli wypalenie zawodowe - jak sie z nim uporać

Syndrom wypalenia zawodowego inaczej zwany burnout, występuje, gdy praca przestaje dawać satysfakcję, pracownik przestaje się rozwijać zawodowo, czuje się przepracowany i niezadowolony z wykonywanego zajęcia, które niegdyś sprawiało mu przyjemność.

Wypalenie zawodowe

„Osoby, które doznają syndromu wypalenia zawodowego czują się bardzo ograniczone w swoich zawodowych kompetencjach i odczuwają intelektualną ociężałość.”- tak określany jest syndrom burnout. Osoby z tym syndromem postrzegane są jako osoby cyniczne z negatywnym nastawieniem do życia. Dodatkowymi objawami tego syndromu są: bezsenność, oraz dolegliwości fizyczne, takie jak szumy uszne, zaburzenia pracy przewodu pokarmowego, bóle głowy, mięśni i stawów, dezorientacja, obniżenie koncentracji,  pamięci krótkotrwałej oraz osłabienie systemu immunologicznego.

Jakie są skutki wypalenia zawodowego?

Burnout zaczyna się dość niewinnie, a jego pierwsze objawy można pomylić ze zwykłym przemęczeniem. Syndrom wypalenia zawodowego daje nam nie tylko objawy psychosomatyczne, takie jak: bezsenność, nawracające przeziębienia, problemy trawienne, bóle głowy, nadciśnienie czy spadek libido.

syndrom wypalenia zawodowego

Największe zagrożenie kryje się w skrajnej fazie burnoutu, kiedy pracownik jest  przemęczony obowiązkami i ciągłym stresem i może chcieć targnąć się na własne życie. Takiej osobie zawsze potrzebna jest przede wszystkim  pomoc psychologa, psychoterapeuty, czy psychiatry.

Jakie są objawy wypalenia zawodowego?

Objawy wypalenia zawodowego:

 • nieustające poczucie przepracowania,
 • brak ochoty na wychodzenie rano do pracy,
 • postrzeganie życia jako uciążliwego,
 • poczucie odosobnienia połączone z wycofywaniem się, nie tylko w relacjach ze współpracownikami, ale też z rodziną i przyjaciółmi,
 • unikanie obowiązków zawodowych, np. poprzez przesuwanie terminów wizyt pacjentów,
 • objawy psychosomatyczne, takie jak zaburzenia snu, problemy trawienne czy bóle głowy,
 • drażliwość i chęć ucieczki.

Jak uniknąć wypalenia zawodowego?

Aby uniknąć wypalenia zawodowego powinniśmy koniecznie przestrzegać pewnych zasad. Jeśli się do nich dostosujemy to nie grozi nam ten syndrom.

 • Sen – wysypiaj się, śpij w ciszy na wygodnym łóżku, a wieczorem dokładnie wietrz sypialnię.
 • Sport – zdecyduj się na aktywność fizyczną przynajmniej 3 razy w tygodniu. Wystarczy półgodzinny spacer z psem albo jogging po parku. Nic nie koi tak, jak otoczenie zieleni!
 • Hobby – znajdź czas na realizowanie swoich pasji niezwiązanych z pracą.
 • 40 h/tyg. – pamiętaj, że tydzień pracy trwa 40 godzin i ani minuty dłużej! Nie zapomnij też, że w pracy przysługują Ci przerwy.
 • Najbliżsi – odpoczywaj w gronie rodziny i przyjaciół, ciesz się ich obecnością.
 • Urlop – wyjeżdżaj przynajmniej dwa razy w roku, przy czym co najmniej jeden z tych wyjazdów powinien trwać dwa tygodnie. Zmiana otoczenia pozwala zdystansować się do codzienności.
 • Wyzwania – szukaj nie tylko wymarzonej posady, ale przede wszystkim stanowiska pełnego wyzwań. Dbaj również o własny rozwój i zwiększaj swoje kompetencje zawodowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here