Ssanie oleju

Czym jest ssanie oleju? W czym może pomóc ta dosyć niecodzienna metoda? Dowiedz się, jak płukać usta olejem oraz dlaczego tak naprawdę warto to robić.

Skąd pomysł na ssanie oleju?

Ssanie oleju nie jest niczym nowym, choć prawdziwą popularność zyskuje dopiero od niedawna. Samo ssanie oleju było jednak stosowane już w starożytności, gdzie metodę tę wykorzystywano do poradzenia sobie z różnego rodzaju problemami ze zdrowiem jamy ustnej. Ponadto ssanie oleju pomaga oczyścić cały organizm. Ówcześni autorzy tej techniki byli zdania, że płukanie ust olejem wspiera pozbycie się wirusów, grzybów, bakterii i innych drobnoustrojów, które mogą przyczyniać się np. do stanów zapalnych.

Jak wspomniano, obecnie ssanie oleju staje się coraz powszechniejsze. Jednym z pierwszych propagatorów tej metody był ukraiński doktor Karach, w Polsce natomiast popularyzatorem ssania oleju jest Michał Tombak.

Na czym polega ssanie oleju?

Płukanie ust olejem nie jest żadną skomplikowaną procedurą, z tej metody może korzystać każdy z nas w domowym zaciszu. Jedyne, co musisz zrobić, to nabyć wysokiej jakości olej oraz codziennie poświęcić na tę czynność około kwadransa. A jaki olej wybrać? Możliwości jest naprawdę bez liku. Najczęściej wskazywany jest olej słonecznikowy, sezamowy oraz lekko słodki olej kokosowy, czasem korzysta się również z oleju arachidowego, lnianego, oliwy z oliwek oraz oleju z pestek dyni. Tak naprawdę możesz zdecydować się na niemal dowolny olej, byle był on nieprzetworzony i naturalny, a do tego posiadał niezbyt intensywny smak.

Ssanie oleju kokosowego, podobnie jak i każdego innego wybranego przez Ciebie oleju, najlepiej wykonywać rano i na czczo. Nalej łyżkę stołową oleju i wlej go do buzi, by następnie przez około 15 minut płukać nim usta. Właściwie możesz zachowywać się tak samo, jak podczas płukania płynem do jamy ustnej po myciu zębów. Postaraj się, aby olej dotarł do wszystkich zakamarków i szczelin w jamie ustnej.

Z uwagi na swoją konsystencję, olej początkowo będzie bardzo gęsty, jednak wraz z upływającymi minutami zmiesza się ze śliną, przez co stanie się bardziej płynny. Po upływie kwadransa wypluj olej i dokładnie wypłucz jamę ustną, a następnie umyj zęby szczoteczką i pastą.

Niech nie zrazi Cię smak oleju – płukanie ust olejem w początkowej fazie może nie należeć do najprzyjemniejszych, jednak po kilku dniach z pewnością się przyzwyczaisz. Choć brakuje naukowych dowodów potwierdzających korzystne działanie płukania ust olejem, to jednak wiele osób twierdzi, że jest to bardzo pomocne. Nie czekaj dłużej i już dziś skorzystaj z tej metody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here