płuca

Zatorowość płucna jest chorobą układu krążenia, która stanowi zaburzenie związane z zwężeniem lub całkowitym zamknięciem światła tętnicy płucnej. W większości przypadków skrzepliny ograniczają przepływ krwi przez tętnice płucne oraz docierają do żył kończyn dolnych, rzadziej jednak pochodzą one z naczyń górnej części ciała. Jakie są przyczyny zatorowości płucnej? W jaki sposób się objawia i jak ją leczyć? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/zatorowosc-plucna-powiklanie-zakrzepicy-zyl-glebokich/ 

Jakie są przyczyny zatorowości płucnej? 

Główną przyczyną tego schorzenia są predyspozycje, które obejmują uszkodzenia ściany naczyń krwionośnych, zmniejszony przepływ krwi oraz stan pozakrzepowy krwi. Wiele z tych czynników nazywana jest jako triada virchowa. Sytuacje kliniczne, które prowadzą do zatorowości płucnej klasyfikowane są zazwyczaj jako przyczyny nabyte lub dziedziczne. Najczęstszymi przyczynami na zatorowości płucnej są niedawna operacja, uraz, posocznica oraz unieruchomienie, szczególnie z powodu ostrych chorób. Innymi czynnikami, które stymulują wystąpienie zatorowości płucnej są: 

 • otyłość, 
 • ciąża, 
 • nowotwory złośliwe, 
 • podeszły wiek, 
 • zespół antyfosfolipidowy, 
 • dziedziczna trombofilia, 
 • stosowanie antykoncepcji hormonalnej (doustnej) lub hormonalnej terapii zastępczej. 

Innymi niezidentyfikowanymi czynnikami ryzyka rozwoju zatorowości płucnej jest stosowanie czynników hematopoetycznych, transfuzji krwi oraz zapłodnienia in vitro. 

Jakie są objawy zatorowości płucnej? 

Najpopularniejszymi objawami, które występują przy zatorowości płucnej są: 

 • duszności, 
 • bóle w klatce piersiowej, 
 • kaszel suchy, 
 • krwioplucie, 
 • osłabienia, 
 • omdlenia, 
 • objawy współwystępujące przy zakrzepicy żył głębokich – obrzęk, zaczerwienienie i bolesność kończyny dolnej. 

Nawet niewielkie rozgałęzienie tętnicy płucnej może przyczynić się do nasilonych objawów. 

W jaki sposób leczyć zatorowość płucną? 

Leczenie metodą podstawową opiera się na leczeniu fibrynolitycznym i przeciwzakrzepowym. Metody te koncentrują się na rozpuszczeniu powstałego zakrzepu oraz w profilaktyce powstawania kolejnych zakrzepów. W takim celu mogą być stosowane preparaty w postaci iniekcji. W związku z tym że zatorowość płucna posiada tendencję do nowotworów, konieczne jest monitorowanie parametrów układu krzepnięcia i w razie potrzeby doraźne stosowanie heparyny. 

Zobacz też: http://www.mordewind.pl/czym-sa-zaburzenia-rytmu-serca/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here