powiększone węzły chłonne

Powiększone węzły chłonne wywołują zaniepokojenie, wiele osób wiąże je  z AIDS lub chorobami nowotworowymi. Najczęściej jednak ich przyczyną są zwykłe infekcje bakteryjne lub wirusowe. Z konsultacji lekarskiej należy skorzystać gdy taki stan trwa dłużej.

Gdzie znajdują się węzły chłonne

Wielu pacjentów powiększone węzły chłonne kojarzą się z bólem gardła nie wiedzą natomiast gdzie się one znajdują i jaką pełnią rolę w organizmie. Węzłów chłonnych jest wiele i umiejscowione są one w wielu częściach ciała. Zwykle ich położenie jest symetryczne, a ich położenie to kanały, którymi przepływa limfa. Największe skupiska są pod pachami, za uszami i pod żuchwą. Dużo jest ich także w klatce piersiowej, jamie brzusznej, na twarzy, w biodrach, miednicy czy goleniach. Łącznie w ciele jest kilkaset węzłów.

Rola węzłów chłonnych

Bardzo ważnym elementem układu immunologicznego są węzły chłonne. Podstawową ich rolą jest filtracja limfy, zwanej także chłonką. W niej znajdują się komórki odpornościowe, które dzięki węzłom i kanałom przepływowym rozprzestrzeniają się po całym ciele. Węzły ulegają powiększeniu gdy w chłonce pojawią się bakterie, wirusy lub podejrzane substancje a jej przepływ zostaje wstrzymany. W tym miejscu namnażają się limfocyty i makrofagi aby zwalczyć patogeny.

przyczyny powiększonych węzłów chłonnych

Objaw powiększonych węzłów chłonnych

Objawy problemów z węzłami chłonnymi są bardzo różnorodne i inaczej się objawiają w zależności od osoby. Czasami nie występują żadne dolegliwości a zmiany chorobowe wykrywane są dopiero za pomocą specjalistycznych badań. Niekiedy podobnie jak przy bólu gardła węzły są znacznie powiększone i bolesne. Może wystąpić również gorączka, osłabienie organizmu, nocne poty, utrata wagi.

Przy jakich chorobach węzły chłonne są powiększone

Choroba, której objawem są powiększone węzły chłonne z dużym stopniu uzależniona jest od ich położenia. W przypadku anginy powiększone są węzły na szyi, pod żuchwą i za uszami. Czasami powiększenie jest skutkiem urazu w okolicy miejsca, gdzie zlokalizowane są węzły. Spotyka się także guzy, mogą to być nowotwory złośliwe jamy ustnej, głowy i szyi. U małych dzieci najczęściej jest to infekcja. W pachwinach powiększenie węzłów chłonnych pojawia się na skutek infekcji bądź urazu tych okolic. Rzadziej świadczy o pojawieniu się chłoniaka, czerniaka lub nowotworu jądra. Do powiększenia węzłów chłonnych najczęściej dochodzi wskutek infekcji bakteryjnej, wirusowej oraz grzybiczej.

Leczenie powiększonych węzłów chłonnych

Ze względu na różne przyczyny powiększenia węzłów chłonnych należy zgłosić się do lekarza. Przy infekcjach wirusowych leczenie jest objawowe, jeżeli infekcja jest bakteryjna często podaję się antybiotyk, który ma  zahamować rozwój patogenów. W przypadku chorób nowotworowych leczenie jest znacznie poważniejsze. Wykonywana jest biopsja i badanie histopatologiczne służące określeniu zmian. Zdarza się, że jedyną metodą leczenia jest usunięcie zaatakowanych węzłów, wraz z przylegającymi do nich tkankami, a następnie wdrożenie radioterapii lub chemioterapii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here