Dla turystów zainteresowanych historią oraz architekturą, wycieczki śladami cystersów mogą się okazać wyjątkowo ciekawym sposobem na odkrywanie piękna Polski. Gdzie warto się wybrać, by poznać dzieje tego zgromadzenia zakonnego, a jednocześnie nacieszyć się widokiem najcenniejszych pamiątek związanych z ich działalnością? Wielką atrakcją może się tu okazać Jędrzejów – jedno z ciekawszych miast, jakimi może się pochwalić województwo świętokrzyskie. Co warto wiedzieć na temat tego miejsca?
Opactwo cystersów w Jędrzejowie jest najstarszym opactwem tego zgromadzenia na ziemiach polskich. Dzieje tego opactwa sięgają początków XII wieku. Z opactwem cystersów w Jędrzejowie wiąże się wiele ważnych nazwisk. Wiadomo, że jednym z tutejszych opatów był Mikołaj Odrowąż z Rembieszyc, dzięki któremu w XV wieku kościół oraz klasztor zostały przebudowane. Wiadomo też, że część prac artystycznych dla tego opactwa wykonał sam Wit Stwosz, dzięki czemu Jędrzejów staje się niezwykle atrakcyjnym celem wycieczki dla każdego miłośnika sztuki. Chętnie zaglądają tu również pielgrzymi, dla których najcenniejszym skarbem Jędrzejowa są znajdujące się w pocysterskim kościele relikwie bł. Wincentego Kadłubka.
Spokojny Jędrzejów dla każdego z nas może się stać ciekawym celem wycieczki. Tu piękna architektura łączy się z ciekawą przeszłością, a wizyta w Jędrzejowie staje się wspaniałą przygodą. To miejsce, do którego z pewnością warto się wybrać – szczególnie w chwili, gdy chcemy lepiej poznać dzieje polskich cystersów.

restandsleep.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here