Na co uważać przy dietach sokowych?

0
1495

Sokoterapia to jeden z najpopularniejszych sposobów na odchudzanie w ostatnich latach. Czy rzeczywiście jest ona zdrowa? Jakie są jej główne zalety i wady?

Główne zasady diety sokowej

Dieta sokowa jest jadłospisem niskotłuszczowym i niskobiałkowym. W jej trakcie pić można wyłącznie soki przygotowywane ze świeżych warzyw i owoców, a także wodę z dodatkiem cytryny (na czczo) oraz napary ziołowe, między innymi z pokrzywy, kopru włoskiego czy mięty. Aby wzbogacić smak koktajli, dopuszczalne jest dodawanie do nich ulubionych ziół i przypraw, na przykład oregano czy gałki muszkatołowej.

Na diecie sokowej soki owocowe spożywać należy w porze śniadania oraz obiadu. Popołudniu oraz wieczorem zaleca się picie soków warzywnych, a to ze względu na fakt, iż zawierają one mniej cukrów prostych.

Jakiego rodzaju owoce i warzywa można wykorzystywać do przygotowywania koktajli? Są nimi między innymi: jabłko, cytryna, pomarańcza, grejpfrut, szpinak, jarmuż, marchew, seler naciowy oraz pomidory. Odradza się natomiast spożywanie owoców o wysokiej kaloryczności, jak winogrona czy banany.

By dieta sokowa była bezpieczna i skuteczna, należy się do niej odpowiednio przygotować. W tym celu, na około tydzień przed jej rozpoczęciem ograniczyć powinno się spożycie produktów wysoko przetworzonych oraz tych, które zawierają duże ilości tłuszczu.

Czy dieta sokowa na pewno jest zdrowa?

Warzywa i owoce, owszem, stanowią jeden z kluczowych składników zdrowej diety i wspomagają odchudzanie. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, iż monotonna dieta może mieć szkodliwy wpływ na nasz organizm. Brak białka negatywnie oddziaływać będzie na tkankę mięśniową, która to spalana będzie w celu pozyskania niezbędnego składnika budulcowego. Dieta sokowa prowadzić może także do osłabienia, niestrawności i spowolnionego metabolizmu. Należy pamiętać, by nigdy nie trwała ona dłużej niż 7 dni. Przed jej rozpoczęciem niezbędna będzie konsultacja z dietetykiem.

dieta sokowa

Dobrą alternatywą dla detoksu sokowego jest wzbogacenie codziennej diety o koktajle owocowo — warzywne. Doskonale sprawdzą się one w roli zamiennika dla tradycyjnego lunchu czy kolacji. Dodatkowo, w takiej diecie nie powinno zabraknąć mięsa oraz ryb.

Przeciwwskazania do diety sokowej

Kto nie powinien przechodzić na dietę sokową? Zakazane jest stosowanie jej przez osoby poniżej 18 roku życia. Zrezygnować z niej powinni także pacjenci cierpiący na cukrzycę oraz choroby serca. Detoks sokowy nie znajdzie również zastosowania w przypadku osób mających problemy zarówno z wysokim, jak i z niskim ciśnieniem. To także nie najlepsze rozwiązanie dla kobiet planujących zajść w ciążę, ciężarnych oraz w okresie laktacji. Dieta sokowa nie sprawdzi się także u osób regularnie ćwiczących.

Jak znaleźć najlepszą firmę oferującą diety sokowe? W tym celu warto skorzystać z największej porównywarki cateringów dietetycznych w Polsce, czyli https://dietly.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here