Willa, którą można zobaczyć przy ulicy Poniatowskiego 19 w Katowicach, jest jednym z ciekawszych obiektów na tutejszych Szlaku Moderny. Dlaczego ten dom wzbudza tak wiele emocji? Z jakich względów miłośnicy architektury podczas swej wycieczki po Katowicach poświęcają tej willi tak wiele uwagi?

Powodów, dla których warto zainteresować się domem przy ulicy Poniatowskiego 19, jest wiele. Ta modernistyczna willa została wzniesiona w latach 1926-1930, według projektu przygotowanego przez Tadeusza Michejdę. To jedna z kilku pamiątek po tym architekcie, z jakimi do dziś można się spotkać w trakcie wycieczki po modernistycznych Katowicach. Ponieważ willa ta była jednocześnie miejscem zamieszkania architekta, cieszy się ona do dziś wyjątkowym zainteresowaniem turystów i miłośników architektury. Willa ta jest jednocześnie wyjątkowym obiektem ze względu na swą formę. Jest to jeden z niewielu gmachów na terenie Katowic, które mogą się pochwalić nawiązaniem do polskiej sztuki dekoracyjnej. Cechami charakterystycznymi, którymi wyróżnia się ta willa, jest z jednej strony symetryczna bryła, z drugiej – ekspresjonistyczne dekoracje, będące efektem zainteresowania Michejdy sztuką formizmu. Szczególnie ciekawym akcentem są tu dwa ryzality, doskonale widoczne od strony ogrodu. Całość robi ogromne wrażenie, nic więc dziwnego, że dom ten od lat jest jednym z ważniejszych punktów w programie wycieczki dla tych, którzy do Katowic zaglądają ze względu na tutejszy Szlak Moderny.

rodzinne-wakacje.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here