Mandarynki bardzo często uważane są za mniejsze siostry pomarańczy. Podobny kształt i barwa sprawiają, że utożsamiamy też ich właściwości prozdrowotne. Tymczasem okazuje się, że pomimo swych mniejszych rozmiarów, wcale nie są uboższe w witaminy i minerały. Wręcz przeciwnie, są ich prawdziwym bogactwem, a także skarbnicą substancji aktywnych biologicznie, których na próżno szukać w pomarańczach.

Słodkie i soczyste

Mandarynki bardzo często doceniane są ze względu na ich smak. Połączenie lekkiej słodyczy z soczystością sprawiają, że doskonale sprawdzają się zarówno jako przekąski, jak i składniki sałatek owocowych, czy deserów. A ponieważ mają wiele właściwości odżywczych, naprawdę warto po nie sięgać.

Mandarynki – właściwości odżywcze i zdrowotne mandarynek

Choć mandarynki są słodkie, stężenie węglowodanów wcale nie jest tu takie wysokie. Co więcej, zawierają sporo błonnika i białka i w efekcie są niskokaloryczne.

Jeśli chodzi o witaminy i minerały, to w pierwszej kolejności wymienić należy witaminę A oraz potas, których stężenie jest tutaj niesamowite. W stu gramach owocu znaleźć można aż 166 mg potasu oraz 681 IU witaminy A. Poza tym mandarynki zawierają też witaminę C, E oraz witaminy z grupy B. Wachlarz minerałów uzupełniają natomiast: wapn, żelazo, magnez, fosfor oraz ód i cynk.

Jeśli chodzi o właściwości prozdrowotne mandarynek, to ich lista jest naprawdę imponująca. A otwiera ją zdolność do obniżenia ryzyka chorób serca, cukrzycy oraz otyłości, co zawdzięczają stężeniu nobiletyny. Mandarynki mają niski wskaźnik glikemiczny, nie powodują więc wahań glukozy we krwi. Zapobiegają też odkładaniu się tłuszczów w wątrobie.

Kolejną ważną funkcją jest stymulacja układu odpornościowego. Naturalnie pobudzają go do działania, chroniąc przed wieloma infekcjami. Co więcej, zawarte w owocach antyoksydanty chronią organizm przed wolnymi rodnikami, a tym samym procesami starzenia.

Dopełnieniem właściwości mandarynek jest ich pozytywny wpływ na kondycję wzroku, wygląd skóry, czy zdolność do hamowania rozwoju nowotworów.

uroda.info.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here