Przygotowując się do ciąży warto zwrócić uwagę na to, co jemy. Dieta przyszłej mamy powinna być zróżnicowana i zawierać jak najwięcej produktów sezonowych, które zawierają wiele cennych i łatwo przyswajalnych witamin. Warto również zadbać o aktywność fizyczną. Zarówno na długo przed ciążą powinno się uprawiać sport, w trakcie niej i długo po. Właściwa dieta i zapewniona aktywność fizyczna sprawi, że ciało będzie zdrowe. Waga takiej osoby również będzie właściwa. Kolejnym elementem przygotowań przyszłej mamy to wykonanie badań laboratoryjnych i niezbędnych konsultacji lekarskich, jeśli jest taka potrzeba. Zdarza się, że trzeba wprowadzić leczenie. Zazwyczaj taka sytuacja dotyczy problemów z tarczycą i jej chorobami. Pojawia się pytanie, czy tarczyca w ciąży – czy schorzenia tarczycy maja wpływ na przebieg ciąży? W przypadku problemu z tarczycą w postaci złych wyników hormonów tarczycy lekarz ginekolog skieruje pacjentkę do lekarza endokrynologa. Endokrynolog przeprowadzi wywiad w trakcie wizyty oraz wykona badanie ultrasonograficzne tarczycy i skoreluje je z wynikami badań laboratoryjnych. Na podstawie tych czynności lekarz jest w stanie podjąć decyzję, czy należy wprowadzać leczenie. Warto o właściwy poziom hormonów tarczycy zadbać już przed ciążą, ponieważ niewłaściwy wynik może utrudniać zajście w ciążę. Mając zalecone stosowanie hormonów tarczycy przed ciążą, kobieta będzie musiała stosować leczenie w trakcie ciąży i po niej. Warto podkreślić, że stosowane leki w leczeniu tarczycy należą do kategorii leków bezpiecznych w ciąży. Zatem bez obaw powinno się kontynuować leczenie. Należy podkreślić, że zaprzestanie leczenia może okazać się niebezpieczne dla rozwijającego płodu i matki. Wynika to z faktu, że rozwijające się dziecko potrzebuje do prawidłowego rozwoju również hormonów tarczycy. Chcąc mieć niezaburzony rozwój, poziom wspomnianych hormonów musi znajdować się na właściwym poziomie. Kontrolujmy go zatem i konsultujmy się z lekarzem endokrynologiem, który zadba o ciążę.

witalnamama.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here