Wraz z postępem cywilizacyjnym, organizm ludzki przyjmuje „dobrodziejstwo inwentarza” w postaci toksyn, znajdujących się w glebie, powietrzu i żywności. Osoby prowadzące niehigieniczny tryb życia dodatkowo są narażone na szkodliwe substancje pochodzące z papierosów, alkoholu i złej diety. Organizm będący w dobrej kondycji sam potrafi usunąć szkodliwe „ścieki”, jednak czasami ich nagromadzenie jest tak duże, że skóra, wątroba, płuca i nerki nie nadążają z oczyszczaniem. Jeśli zatem troszczysz się o swoje zdrowie, dowiedz się, jak usunąć toksyny z organizmu.

Czy detoks jest Ci potrzebny?

Myślisz, że toksyny Cię nie dotyczą, bo prowadzisz zdrowy tryb życia? Niestety, musimy wyprowadzić Cię z błędu. Szkodliwe substancje znajdują się także w powietrzu. Jeśli mieszkasz w mieście, codziennie wdychasz spaliny, smog czy wyziewy z zakładów przemysłowych. Do atmosfery dostają się także metale ciężkie – ołów, kadm, rtęć, tal, które opadają w postaci pyłu na glebę i stąd przedostają się do potencjalnie zdrowych owoców i warzyw. Jedząc mięso i ryby, dostarczasz organizmowi bardzo niebezpieczne dioksyny, odpowiedzialne m.in. za problemy z zębami i kośćmi, zaburzenia hormonalne, obniżenie sprawności układu nerwowego, a nawet nowotwory. Toksyny pojawiają się w organizmie także w wyniku obumierania komórek i przemiany materii – z białek powstaje kwas moczowy i mocznik, z glukozy kwas mlekowy i CO2, natomiast  pozostałością substancji tłuszczowych są ciała ketonowe. Jak widzisz, powinnaś wiedzieć jak usunąć toksyny z organizmu, również jeśli stronisz od używek, uprawiasz sporty i pilnujesz diety.

Proste sposoby na detoks – cytryna, ocet jabłkowy i otręby

Jeśli prowadzisz higieniczny tryb życia, wystarczy, że włączysz do swojej diety kilka produktów przyspieszających procesy samooczyszczania organizmu. Codziennie zaczynaj dzień od szklanki wody z dodatkiem soku z cytryny – w ten sposób nie tylko usuniesz szkodliwe substancje, ale i poprawisz odporność.

Ocet spirytusowy zastąp octem jabłkowym, dodawaj go do sałatek, surówek i innych potraw. Jest znacznie zdrowszy, ponadto zawiera pektyny, które usprawniają pracę jelit, zmniejszają poziom cholesterolu i oczyszczają organizm.

Aby usunąć toksyny z organizmu, jedz owsiankę z otrębów pszennych. Dzięki wysokiej zawartości błonnika skutecznie usuwają z jelit niestrawione resztki, zapobiegając tym samym powstawaniu mas kałowych i szkodliwym dla zdrowia procesom gnilnym.

Skuteczny detoks dzięki diecie

Wiele osób sądzi, że najlepszym sposobem na detoks jest głodówka, jednak odradzamy tę metodę oczyszczania. Przede wszystkim – trzeba się do niej dobrze przygotować, a źle przeprowadzona przynosi więcej szkody niż pożytku. Ponadto głodówka jest zarezerwowana tylko dla osób całkowicie zdrowych, a i w tym przypadku powinna być skonsultowana z lekarzem.

Zamiast postu proponujemy Ci zdrową dietę warzywno-owocową. Przez kilka dni spożywaj jedynie owoce i warzywa w postaci surowej lub gotowanej, przy czym Twoje posiłki nie powinny dostarczać więcej niż 600 kcal. W trakcie kuracji odstaw kawę i herbatę na korzyść wody niegazowanej, herbatek ziołowych i soków.

Naturalne sposoby na detoks – kuracje ziołowe

Jak usunąć toksyny z organizmu za pomocą ziół? Zapytaj w aptece lub w sklepie zielarskim o mieszanki ziołowe, wykazujące działanie żółciopędne, moczopędne i przeczyszczające. Właściwości oczyszczające mają m.in. mniszek lekarski, skrzyp, liście brzozy, dziurawiec, mięta i łopian większy. Unikaj jednak samodzielnego tworzenia mieszanek, gdyż niektóre zioła mają przeciwstawne działanie.

Jeśli naturalne sposoby na detoks wydają Ci się niewystarczające, możesz skorzystać z profesjonalnych zabiegów – hydrokolonoterapii, mikrowibracji (Vitafon) lub jonowej detoksykacji. Jak grzyby po deszczu powstają także ośrodki oferujące wczasy połączone z odtruwaniem organizmu oraz turnusy z głodówką pod okiem specjalistów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here