Niezależnie co jest Twoim priorytetem – zwiększenie masy mięśniowej czy rzeźba sylwetki, najpierw powinieneś wyeliminować błędy popełniane podczas treningu. Niestety, siłownia nie jest miejscem, w którym możesz sobie pozwolić na uczenie się na błędach. Źle wykonane ćwiczenia nie tylko pogorszą efektywność treningu, ale i mogą doprowadzić do poważnej kontuzji mięśni lub stawów. Prezentujemy Ci zatem najczęstsze błędy popełniane podczas treningu.

Lekceważenie rozgrzewki

Rozgrzewanie mięśni to żelazna zasada, bez której nie możesz rozpoczynać żadnego treningu, bez względu na rodzaj. Mięśnie muszą stopniowo oswoić się z wysiłkiem, w przeciwnym razie mogą łatwo ulec kontuzji i przeciążeniu. Rozgrzewka starannie dobrana do aktywności fizycznej zwiększa wytrzymałość organizmu, a tym samym ułatwia osiąganie coraz lepszych wyników. Podczas rozgrzewki skup się zwłaszcza na rozruszaniu stawów kolanowych, barkowych i biodrowych. Uwaga – rozgrzewka w formie stretchingu to częsty błąd treningowy. Rozciąganie mięśni zostaw na koniec!

Przesada w powtórzeniach i obciążeniu

Osoby, którym zależy na szybkim efekcie, mają skłonności do nadmiernego zwiększania obciążenia lub liczby powtórzeń. Jeśli przeholujesz podczas treningu, będziesz mieć problem z zakwasami, bólem i nadwyrężeniem mięśni. To jeden z najczęściej popełnianych błędów na siłowni, który wynika głównie z chęci zaimponowania pozostałym ćwiczącym. W ten sposób nie zwiększysz możliwości swojego ciała, a jedynie popełnisz jeszcze więcej błędów. Zbyt duże obciążenie i zmęczenie nie sprzyja bowiem utrzymaniu prawidłowej postawy i wykonywaniu precyzyjnych ruchów.

Nieprawidłowa technika wykonywania ćwiczeń

Podczas treningu ze sztangą lub na drążku stosujesz tzw. małpi chwyt? Podczas ćwiczeń nie rozstajesz się z pasami stabilizacyjnymi? W czasie treningu nie zwracasz uwagi na wygięcie odcinka lędźwiowego do przodu? Najczęstsze błędy treningowe są związane ze złą techniką wykonywania ćwiczeń. Wspomniany małpi chwyt zarezerwowany jest wyłącznie dla osób zaawansowanych, gdyż powoduje ryzyko wyślizgnięcia sztangi czy drążka. Z kolei stabilizatory zakładane notorycznie do każdego treningu mogą przynieść więcej szkody niż pożytku, gdyż hamują rozwój napięcia mięśniowego i tym samym sprzyjają późniejszym kontuzjom. Warto również zapamiętać, że większość ćwiczeń siłowych wymaga wyraźnego wygięcia lędźwiowej części kręgosłupa do przodu, w przeciwnym razie możesz nabawić się poważnego urazu pleców. Podsumowując, jeśli nie stosujesz się do uwag trenera i nie przykładasz wagi do prawidłowego wykonywania ćwiczeń, Twój trening może nie tylko zakończyć się kontuzją, ale i doprowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Złe nawyki w trakcie i po ćwiczeniach

Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas treningu jest sięganie po napój energetyczny. Takie specyfiki zawierają mnóstwo cukru, przez co zapewniają jedynie krótkotrwały zastrzyk energii. Zamiast zwiększać wydajność organizmu, przyspieszają osłabienie mięśni i mogą prowadzić do odwodnienia. W czasie treningu lepiej pić zwykłą wodę lub wartościowy napój izotoniczny.  Kolejnym błędem popełnianym przez osoby ćwiczące na siłowni jest zapominanie o posiłku. Twój organizm poniósł znaczny wysiłek i musisz dostarczyć mu kalorii (najlepiej pod postacią białka), dzięki którym szybciej się zregeneruje. Tymczasem wiele osób zamiast do najbliższej restauracji, kieruje swoje kroki prosto z siłowni lub klubu fitness do sauny. Niestety, wysoka temperatura męczy organizm i Twoje ciało ponosi dodatkowy wysiłek, co uniemożliwia sprawną regenerację mięśni. Po treningu możesz co najwyżej wziąć letni prysznic i jak najszybciej zjeść wartościowy posiłek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here