paznokieć
fot. pixabay.com

Wrastający paznokieć to dotkliwa, bolesna dolegliwość, która przydarza się wielu osobom. Mimo że wydaje się niegroźna, nie warto jej bagatelizować. Nieleczona może bowiem prowadzić do stanu zapalnego i infekcji. W takim wypadku konieczne będzie zgłoszenie się po pomoc do lekarza. Natomiast na wczesnym etapie warto sięgnąć po domowe sposoby i przede wszystkim zadbać o to, aby więcej nam się to już nie przytrafiło. 

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/wrastajacy-paznokiec-sposoby-wrosniete-paznokcie/

Jakie są przyczyny wrastania paznokcia

Wrastanie paznokcia ma z reguły miejsce na skutek urazu, silnego uderzenia, które powoduje wygięcie płytki paznokciowej. Innym jego powodem może być grzybica. Najczęściej jednak winne są nieodpowiednie buty – za ciasne lub wykonane ze zbyt twardego materiału, który obciera stopy i palce u stóp.  Podobny skutek może mieć chodzenie w butach na obcasie, szczególnie w tak zwanych szpilkach.  Palce są wówczas ściśnięty w zbyt wąskich czubkach. Podczas ucisku bądź z braku miejsca paznokieć zaczyna wrastać w wał paznokciowy, co objawia się bólem, często też dochodzi do ropienia. 

Jak sobie poradzić z wrastającym paznokciem

Choć często bagatelizujemy wrastanie paznokcia i mamy nadzieję, że problem sam się rozwiąże, że samo przejdzie, to jednak na ogół stan paznokcia szybko się pogarsza. Jest to o tyle niebezpieczne, że może doprowadzić do stanów zapalnych i zakażenia, które szybko się rozprzestrzenia. 

W przypadku wrastającego paznokcia należy reagować od razu, bez względu na jego stan. Jeśli miejsce wrastania nie opuchło jeszcze bardzo i nie wycieka z niego ropa warto w pierwszej kolejności sięgnąć po domowe metody. Najprostszy z nich to wymoczenie stóp w ciepłej wodzie, opcjonalnie z dodatkiem mydła. Miękka skóra pozwoli delikatnie podważyć i odsunąć paznokieć, aby nie sprawiał bólu. Po takim zabiegu warto nałożyć mieszankę, która odkazi to miejsce, złagodzi ból i podrażnienie. Możemy wykonać mieszankę octu jabłkowego i olejku np. lawendowego lub z drzewa herbacianego i odrobiny oleju kokosowego, nasączyć nią wacik i przyłożyć w obolałe miejsce. 

Jeśli paznokieć znajduje się w poważniejszym stanie lepiej zgłosić się z nim do lekarza. 

Przeczytaj też: http://www.mordewind.pl/jak-leczyc-wklesle-plecy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here