Picie alkoholu w ciąży jest szczególnie niebezpieczne dla płodu, może prowadzić między innymi do alkoholowego zespołu płodowego (FAS – Fetal Alcohol Syndrome). Jest to całkowicie nieuleczalna choroba, a już najmniejsza ilość alkoholu może do niej doprowadzić. Matka dziecka krzywdzi je więc na całe życie. Scharakteryzujmy z czym wiąże się FAS. Chore dziecko można wyróżnić już po wyglądzie. Najbardziej oryginalną rzeczą w budowie twarzy poszkodowanego jest brak wgłębienia na środku, pomiędzy górną wargą, a nosem. Dodatkowo oczy dziecka są w bardzo szerokim rozstawie, widoczna jest też krótka szyja. U chorego łatwo można zauważyć spowolniony rozwój, zarówno przed jak i po urodzeniu – zbyt mały wzrost i waga stosunkowo do wieku. W późniejszym wieku dziecko znacznie wolniej się rozwija, dodatkowo występują różne zaburzenia, bardzo często dotyczące równowagi i koordynacji. Chory nie potrafi się uczyć, jego pamięć jest za słaba, aby zapamiętywać różne podawane rzeczy lub po prostu sytuacje w jakich uczestniczył. Także kwestie najbardziej życiowe jak rozwiązywanie problemów, planowanie, organizacja czy komunikacja międzyludzka będzie bardzo utrudniona.
A to nie wszystkie skutki, do jakich może prowadzić picie alkoholu w ciąży. Jest to tylko jeden z zespołów na jaki płód może zachorować. Istnieje znacznie więcej chorób, które wspólnie nazywane są Spektrum Alkoholowych Uszkodzeń Płodu. Warto zastanowić się czy narażenie własnego dziecka jest ważniejsze od poczucia przyjemności alkoholu w ustach.

med-online.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here