Dieta o niskim indeksie glikemicznym

Dieta o niskim indeksie glikemicznym z pewnością bardzo często pada w dyskusjach o zdrowiu, odchudzaniu się czy ogólnym żywieniu. Bardzo często również nie jest wybierana i przegrywa z innymi dietami bardziej ukierunkowanymi na dany cel lub bardziej uniwersalnymi. Dieta niskoglikemiczna jest jednak bardzo korzysta z wielu względów. W tym tekście prezentujemy, czym jest, dlaczego jest warta uwagi i jak powinna wyglądać.

Czym jest dieta o niskim indeksie glikemicznym?

Dieta o niskim indeksie glikemicznym jest dietą, w której spożywamy produkty o niskim indeksie glikemicznym. Oznacza to, że produkty te będą wolniej trawione oraz wolniej będą uwalniały glukozę do krwi. Dzięki temu zapobiegamy wahaniom się poziomu cukru oraz wspomagamy utrzymywanie go na odpowiednim poziomie, co pociąga za sobą szereg korzyści. Każdy produkt posiada oznaczenie od 0 do 100 gdzie indeks glikemiczny 100 to czysta glukoza, która powoduje nagły i szybki wzrost cukru we krwi, a następnie jego szybki spadek. Każdy produkt posiada swój IG. Od 0 do 55 są to produkty o niskim indeksie, od 55 do 75 o średnim a od 75 do 100 o wysokim.

Korzyści i plusy

Pierwszym plusem diety tego typu jest brak skoków cukru we krwi i niskie gromadzenie “zapasów” w organizmie, czyli tycie. Mając odpowiedni poziom cukru we krwi, nie czujmy również szybciej głodu przez, co nie potrzebujemy spożywać np. nieplanowanych posiłków. Dieta niskoglikemiczna zapobiega również cukrzycy, chorobom układu krążenia czy chorobom nowotworowym. Do korzyści należy zaliczyć również kontrolę wagi ciała, większą energię czy lepszą koncentrację. Dieta nie jest również uciążliwa ani kosztowna co umożliwia stosowanie jej przez dłuższy okres czasu.

dieta

Dla kogo dieta o niskim indeksie glikemicznym?

Dieta o niskim indeksie glikemicznym dedykowana jest głównie dla osób chorych na cukrzycę oraz osób z zaburzeniami wytwarzania insuliny. Jest ona również wbrew pozorom polecana większości osób zdrowych i może być ona stosowana jako pomoc w dbaniu o swoje zdrowie. W takim wypadku korzystamy ze wszystkich wyżej wymienionych plusów. Przed rozpoczęciem takiej diety z lekarzem powinny skonsultować się jednak kobiety w ciąży, których sytuacja jest nieco inna i muszą dbać również o dostarczanie substancji odżywczych dziecku. Z takiej diety nie powinni korzystać sportowcy, którzy regularnie prowokują intensywny wysiłek organizmu. Taka dieta nie zapewni im odpowiedniej ilości energii lub pewnych substancji odżywczych.

Porada: Jeśli chcemy skorzystać z diety niskoglikemicznej, korzystna można być np. porównywarka diet Dietly, w której znajdziemy porównanie wielu firm cateringowych w naszym mieście i będziemy mogli w odpowiedniej cenie zamówić taki catering. Posiłki przygotowywane przez firmę cateringową będą miały odpowiednie ilości substancji odżywczych oraz będą odpowiednio skomponowane. To opcja dla osób chcących dbać o swoje zdrowie lub tych, które nie mają czasu np. na samodzielne prowadzenie diety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here