Chorobowe bez tajemnic. ABC zwolnienia chorobowego

Każdy z nas może zachorować, nie jest to od nas zależne najczęściej nieprzewidywalne. Na jakie świadczenia może liczyć pracownik? Co stanowi podstawę wyliczeń? W jaki sposób obliczamy wysokość chorobowego? Wszystko zależy od konkretnych okoliczności…

Co to jest chorobowe?

W przypadku dostarczenia przez pracownika, zwolnienia L4 wystawionego przez lekarza, przysługuje mu płatny okres pozostania na tym zwolnieniu, jeżeli podlega on ubezpieczeniu chorobowemu przez co najmniej 30 dni. Od tej zasady obowiązuje, jednak kilka wyjątków:

  • ulegamy wypadkowi w pracy lub w drodze do niej
  • absolwenci szkół lub uczelni wyższych, którzy podczas 90 dni od zakończenia nauki przystąpili do ubezpieczenia chorobowego
  • pracownicy posiadający w swoim stażu minimum dziesięć lat ubezpieczenia chorobowego
  • posłowie i senatorowie przystępujący do ubezpieczania w okresie krótszym niż 90 dni od zakończenia swojej kadencji.

Osoby spełniające powyższe warunki mogą otrzymywać wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek chorobowy.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku przedsiębiorcy, osoba zakładająca działalność gospodarczą objęta jest 90-dniowym okresem wyczekiwania.

Wysokość świadczenia

Najpierw należy rozróżnić wynagrodzenie chorobowe od zasiłku chorobowego. Ten pierwszy wypłacany jest przez pracodawcę przez pierwsze 33 dni naszej choroby, jeżeli po tym czasie nadal przebywamy na zwolnieniu ciężar wypłaty świadczenia przejmuje ZUS, staje się ono wtedy zasiłkiem chorobowym. W przypadku osób, które mają już 50 lat wynagrodzenie może przejść zasiłek już po 14 dniach choroby. Podstawowy zasiłek chorobowy wynosi 80% naszej pensji. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku zwolnienia ciążowego oraz wypadku przy pracy wtedy przysługuje nam 100% wynagrodzenia. Kiedy przebywamy w szpitalu spodziewać się możemy 70% pensji. Pamiętajmy, by dostarczyć zwolnienie w ciągu 7 dni, pominięcie tego terminu będzie nas kosztować, nastąpi obniżenie wysokości świadczenia o ¼ od 8 dnia choroby do dnia, kiedy doniesiemy L4.

Jak obliczyć zasiłek chorobowy?

Najwięcej problemów  przysparza sposób obliczenia chorobowego. Kiedy zachorujemy najczęściej wiąże się z dodatkowymi kosztami związanymi z leczeniem dlatego, tak ważna jest wysokość świadczenia, jakie nam przysługuje. Najprostszym sposobem obliczenia przysługującego nam zasiłku jest skorzystanie z internetowego kalkulatora, który pozwoli nam poznać przybliżona wartość świadczenia. Obliczenie wynagrodzenia chorobowego nie jest jednak skomplikowane, możemy szybko dokonać tego samodzielnie, wystarczy wyliczyć średnie wynagrodzenie z 12 ostatnich miesięcy, pomniejszyć o składkę ubezpieczenia chorobowego, określimy w ten sposób podstawę wynagrodzenia. Pozostanie nam jeszcze wyliczenie stawki dziennej oraz pomnożenie jej przez ilość dni przebywania na L4. Oto przykład osoby zarabiającej 3000 zł brutto, przebywającej na zwolnieniu 10 dni:

  • 3000 zł brutto- (3000 × 13,71%) = 2588,7 zł (gdzie 13,75 to wysokość składki ubezpieczenia społecznego)
  • 2588,7: 30 dni = 86,29 zł – to nasza stawka dzienna
  • 86,29 * 0,8 = 69,03 zł stawka dzienna, kiedy przysługuje nam 80% wynagrodzenia
  • 69,03 × 10 dni = 690,3 wysokość świadczenia za 10 dni L4.

Osoba zarabiająca 3000 zł brutto, chorując przy należnym świadczeniu 80% wynagrodzenia, może liczyć na 693,30 zł chorobowego brutto za 10 dni zwolnienia lekarskiego. 

Najlepiej nie chorować i nie korzystać z zasiłku, jednak wiadomo, że życie pisze swoje scenariusze i najczęściej w najmniej dogodnym momencie dopada i nas choroba. „Nieznajomość prawa szkodzi”, sentencja ciągle aktualna tycząca się każdej sfery naszego życia od prowadzenia samochodu, przez podatki do prawa zasiłkowego ZUS. Dlatego chłońmy wiedzę by znać swoje prawa, pozwoli nam to na unikanie niemiłych niespodzianek, a także w razie wątpliwości czy pomyłki od razu będziemy mieli tego świadomość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here