Jakie właściwości powinny posiadać szyby antywłamaniowe

W oknach, które nazywane są popularnie antywłamaniowymi stosowane są różnorodne oszklenia. Różnica w wytrzymałości między nimi, a szybami zwykłymi może być dosyć duża.

Aby okna mogły spełniać normy ochrony na przykład przed ewentualnym włamaniem, muszą posiadać nie tylko właściwe szyby, ale również wzmocnione profile i specjalne okucia. Bezpieczne szyby wykonywane są ze szkła : 

  • hartowanego – ma ono około sześć razy większą wytrzymałość na ewentualne uderzenia, aniżeli zwykłe szkło, zaś po rozbiciu rozpadnie się na niewielkie kawałki mające tępe krawędzie. Szkło hartowane jest również bardziej odporne na oddziaływanie wysokiej temperatury, jak i nierównomierne nagrzewanie się tafli, 
  • warstwowego (laminowanego folią, albo klejonego żywicą) – tworzą go dwie, albo i więcej tafli szkła sklejonych że że s przy pomocy specjalnej folii PVB, albo żywicy, która jest bardziej wytrzymała od zwykłego szkła. Po rozbiciu jego kawałki przyklejone będą do folii, jak i utrzymywane w całości : bezpieczne szkło uzyskamy także poprzez naklejenie folii okiennej na powierzchnię zewnętrzną szyby – dzięki temu zwiększy się poziom bezpieczeństwa w wypadku zamontowanych wcześniej szyb okiennych, 
  • zbrojonego – posiada wtopioną siatkę, wykonaną ze stalowego drutu. Dzięki niej tafla po stłuczeniu nie rozpadnie się na części, ale będzie utrzymywana w całości przez metalową siateczkę. Ten rodzaj szkła może być również ognioodporny, jak i powstrzymywać rozprzestrzenienie się ognia nawet do godziny : szkło z dodatkowym zbrojeniem wykonanym z siatki z ozdobnymi splotami może w efekcie dać również efekt dekoracyjny.  

Z czego wykonywane są szyby ochronne? 

Szyby ochronne wykonywane są z warstwowego szkła z zastosowaniem odpowiedniej liczby, jak i grubości zastosowanych tafli szkła, ale i sporej liczby warstw folii PVB. Takie szyby nazywa się również pancernymi, ponieważ mogą zapewniać ochronę przed ostrzałem, albo włamaniem. 

W zależności od grubości i ilości zastosowanych szklanych tafli, jak również od rodzaju użytej folii szyba warstwowa zapewni wybraną klasę ochrony (począwszy od P1A, skończywszy na P8B). Szyby mające mniejszą wytrzymałość zagwarantują wyłącznie bezpieczeństwo (w przypadku stłuczenia), te o większej – bezpieczeństwo, ale i ochronę przed aktami wandalizmu i włamaniem. W domach jednorodzinnych zwykle montowane są szyby mające klasę P3A, P4A, albo P5B (wyższe klasy stosowane są na ogół w bankach). 

Problem zabezpieczenia przed ewentualnym włamaniem do budynku poprzez szyby można rozwiązać dzięki zastosowaniu szyby mającej alarmową pętlę. Taki produkt składa się ze szkła hartowanego, jak również nałożonej na niego alarmowej pętli, która odpowiada za przewodzenie prądu elektrycznego razem z dolutowanym do jej końców alarmowym przewodem, podłączonym do zasilania, ale i do instalacji alarmowej.  
 

Jak działają szyby antywłamaniowe? 

Zasada działania szyb antywłamaniowych oparta jest głównie na cechach szkła hartowanego. Szyba wykonana ze szkła hartowanego poddawana mocnym uderzeniom rozpadnie się na drobne kawałki, niemniej jednak mające nieostre krawędzie. Następstwem będzie zniszczenie alarmowej pętli przewodzącej, jak i przerwanie obwodu elektrycznego, co jest przyczyną włączenia się alarmu.  

Inne zabezpieczenie stanowią czujki, które zareagują na zbicie szyby. W tym wypadku mamy do wyboru dwie opcje – czujniki reagujące na hałas, który towarzyszy rozbiciu szyby, albo czujniki wrażliwe na występujące podczas stłuczenia drgania. Dobranie właściwego systemu, jak i jego zamontowanie powinno zostać powierzone profesjonalnej firmie, posiadającej w tymże zakresie doświadczenie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here