Etos gentlemana nie jest dziś tak ważny jak dawniej, ale to nie znaczy, że ten typ mężczyzny wymarł. Co więcej, wiele kobiet tym bardziej docenia mężczyzn, którzy potrafią zachować się zgodnie z klasycznymi zasadami dobrego wychowania. Nie łatwo o to, gdy kultura promuje „luzackie” podejście, a do tego część kobiet neguje zasady savoir-vivre’u. Jednak gentleman powinien zostać gentlemanem bez względu na okoliczności. Pytanie co dokładnie znaczy bycie gentlemanem? Jakie są dziś zasady prawdziwego gentlemana?

Gentleman jest cierpliwy i opanowany

Po pierwsze, gentleman zachowuje spokój i cierpliwość nawet w trudnych sytuacjach, a tym bardziej nie prowokuje kłótni czy bijatyki. Wręcz przeciwnie – uważa, że to ostateczność i stara się załatwić sprawę elegancko. Nie ulega łatwo atakom słownym i nie zaczyna od razu kłócić się z niemiłym sprzedawcą, pijanym kolesiem na imprezie czy dziewczyną, która akurat ma gorszy dzień.

Nie oznacza to jednak bierności w sytuacji zagrożenia. Jeżeli ktoś przekracza granicę – słownie lub fizycznie – i atakuje Ciebie lub Twoich bliskich, powinieneś stanowczo zareagować. Możesz się także posunąć do użycia siły, gdy nie ma już innego wyjścia.

Przekleństwa zostaw na specjalne okazje

Zasady prawdziwego gentlemana obejmują również czystość języka. Nie musisz wprawdzie używać łacińskich przysłów i francuskich epitetów – wystarczy zgrabna polszczyzna. Unikaj natomiast „łaciny podwórkowej”, czyli wszystkich słów powszechnie uznanych za wulgarne. Nie oznacza to, że nie możesz ich nigdy wypowiadać. Gdy będziesz chciał podkreślić moc przekazu, jedno celne przekleństwo wybrzmi sto razy mocniej niż używanie „słowa na k” zamiast przecinka.

Nie uszczęśliwiaj kobiet na siłę

Gentleman to pojęcie kojarzone głównie z szarmanckim podejściem do kobiet. W XXI wieku sprawy się nieco skomplikowały, bo jedna Pani może być wdzięczna za puszczenie jej przodem, a inna w tej samej sytuacji obrazi się za nierówne traktowanie. Jak powinien zachować się gentleman w tym wypadku? Na szczęście w Polsce otwieranie drzwi czy przepuszczanie jest pozytywnie odbierane przez większość kobiet. Jeśli jednak zauważysz, że ktoś źle reaguje na takie gesty, po prostu ich nie stosuj. Zasady prawdziwego gentlemana nie przewidują uszczęśliwiania kogokolwiek na siłę.

Zadbaj o ubiór i higienę

Gentleman powinien być zawsze zadbany i schludnie ubrany. Nie zapominaj o regularnym prysznicu, myciu głowy i praniu odzieży. Warto też zaopatrzyć się w żelazko i deskę do prasowania. Uważasz, że prasowanie to nie jest czynność odpowiednia dla faceta? Cóż, z pewnością korzystanie z żelazka jest bardziej męskie niż chodzenie w wygniecionej koszuli.

Uważaj też, by nie przegiąć w drugą stronę. Dbanie o siebie nie oznacza, że musisz stosować więcej kosmetyków od przeciętnej kobiety. Bycie gentlemanem nie oznacza zamiany w „lalusia” spędzającego godziny przed lustrem. Wystarczy zadbana fryzura, staranne golenie/przycinanie brody, ogólna higiena i dobrze dobrany strój.

A jak się ubierać? Gentlemani stawiają raczej na elegancki ubiór, ale bez przesady. Gdy wychodzisz na spacer ze znajomymi, nie musisz wkładać garnituru. Dużo ważniejsze jest dopasowanie stroju do sytuacji.

Koniec ze szpanem

Gentleman powinien być w stanie na siebie zarobić i najlepiej utrzymać rodzinę. Oczywiście im więcej pieniędzy w portfelu tym lepiej, ponieważ bezpieczeństwo finansowe jest ważne. Tyle że podkreślanie dobrych zarobków nie ma nic wspólnego z byciem gentlemanem. Jeśli Twoja wypłata ma ponadprzeciętną wysokość (albo będzie taka w przyszłości), pamiętaj, że zasady prawdziwego gentlemana obejmują skromność. Opowiadanie wszystkim wkoło o cenie Twojego nowego auta nie jest dobrym rozwiązaniem.

Wierność i uczciwość

Gentleman stawia na klasyczne zasady, takie jak wierność, uczciwość i lojalność. Nie tylko w małżeństwie, ale również wobec przyjaciół czy dziewczyny. Jeżeli uważasz, że coś jest nie tak – trzeba o tym porozmawiać twarzą w twarz. Żadnego obgadywania na bokach. Gdy ktoś powierzy Ci tajemnice, musisz jej dochować. Flirt z innymi dziewczynami też odpada, gdy już kogoś masz.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here