Podłogówka jest popularną alternatywą dla klasycznych kaloryferów. Pytanie czy warto na nią postawić? Jakie są główne zalety i wady ogrzewania podłogowego?
Korzystny rozkład temperatury
Jednym z najczęściej podkreślanych plusów podłogówki jest korzystniejszy rozkład temperatury w pomieszczeniu. Każdy wie, jak wygląda ogrzewanie pokoju za pomocą kaloryferów. Najcieplej jest przy samym grzejniku, a dalsze partie pomieszczenia nie są ogrzewane tak efektywnie. Podłogówka gwarantuje bardzo równy rozkład – możesz liczyć na to, że całe wnętrze zostanie ogrzane w takim samym stopniu, patrząc na układ poziomy. Natomiast temperatura będzie zróżnicowana w pionie – z tym, że jest to również zaleta, a nie wada ogrzewania podłogowego. Dlaczego?
Podłogówka sprawia, że najcieplej jest przy podłodzie, natomiast wyższe partie pomieszczenia są nieco chłodniejsze. Właśnie takie warunki są najbardziej komfortowe dla użytkowników. Stopy i nogi są dobrze ogrzane, a głowa znajduje się w nieco chłodniejszej strefie. Dzięki temu komfort cieplny jest osiągany szybciej, a w konsekwencji temperatura w pomieszczeniu może być niższa nawet o 2 stopnie w porównaniu z wnętrzem ogrzewanym klasycznymi grzejnikami.
Powolne nagrzewanie i ochładzanie
Jednocześnie wadą ogrzewania podłogowego jest długie nagrzewanie. W tym wypadku system nie ma bezpośredniego kontaktu z powietrzem – temperatura musi być dodatkowo przekazana przez grubą podłogę. To oznacza, że po włączeniu będziesz czekać dłużej na nagrzanie pomieszczenia, a po wyłączeniu pomieszczenie będzie długo utrzymywać temperaturę (co może być zarówno zaletą, jak i wadą).
Łatwiejsza aranżacja wnętrza
Osoby, dla których priorytetem jest estetyka, będą zachwycone ogrzewaniem podłogowym – zaletą tego rozwiązania są bowiem większe możliwości w aranżacji pomieszczenia. Nie trzeba się przejmować grzejnikami, które często zaburzają projekt. Podczas planowania wystroju odpada więc ważne ograniczenie.
Trudniejsze wprowadzanie zmian
W kwestii aranżacji trzeba jednak wskazać też wadę ogrzewania podłogowego, którą jest konieczność wczesnego zaplanowania układu wnętrza. Aby rury mogły być poprowadzone w sposób gwarantujący maksymalną efektywność, na etapie układania podłogówki warto znać już przyszłą aranżację. Ponadto duże zmiany w układzie mebli mogą być utrudnione, a wykonanie modyfikacji w samej instalacji wymagałoby kosztownego remontu.
Ogrzewanie niskotemperaturowe
Zaletą ogrzewania podłogowego jest fakt, iż jest to system niskotemperaturowy. To oznacza, że elementy nie są gorące, a jedynie przyjemnie ciepłe. Użytkownicy najbardziej doceniają możliwość chodzenia po mieszkaniu boso – zwłaszcza w pomieszczeniach, w których podłoga jest wyłożona płytkami. Ogrzewanie pod powierzchnią sprawi, że poczujesz miłe ciepło zamiast zimnej ceramiki.
Ponadto podłogówka może współpracować z oszczędnymi pompami ciepła i stanowi doskonałe uzupełnienie ekologicznego domu.
Wyższy koszt inwestycji
Odpowiednie użytkowanie ogrzewania podłogowego pozwoli na obniżenie kosztów korzystania z instalacji – eksploatacja będzie tańsza niż tradycyjne ogrzewanie. Jednak wadą podłogówki jest konieczność zainwestowania większych środków na samych początku. Koszt będzie nawet o 40% większy w porównaniu z klasycznymi grzejnikami.