Nie masz czasu lub pieniędzy na siłownię? A może po prostu nie lubisz się pocić i napinać przed innymi? Nieważne, jaki masz powód, by nie chodzić na siłownię, skuteczny trening możesz wykonać również w domu. Co więcej, nie potrzebujesz do tego zaawansowanych sprzętów, a wiele ćwiczeń można wykonać wyłącznie przy użyciu masy własnego ciała.

Ćwiczenia bez sprzętu

Jak ćwiczyć w domu? To pytanie często zadają sobie osoby, które chcą zacząć przygodę z budowaniem mięśni i na wyposażeniu nie mają choćby jednej hantli. Ale bez obaw – sprzęt nie jest potrzebny, by wyrzeźbić całkiem niezłą sylwetkę. Jakie ćwiczenia możesz wykonywać bez oprzyrządowania? Możliwości jest całe mnóstwo:

  • Pompki w różnych wariantach. Zacznij od standardowych pompek, potem dodaj pompki z szeroko rozstawionymi rękami, pompki wąskie oraz wersję z nogami na podwyższeniu.
  • Przysiady – pamiętaj, by trzymać całe stopy na podłożu, ręce wyciągnij do przodu dla utrzymania równowagi. Oprócz zwykłych przysiadów, możesz wykonywać też wersje wykroczne.
  • Ćwiczenia na brzuch – tu w grę wchodzą zarówno standardowe brzuszki, jak i unoszenie nóg podczas leżenia na podłodze. Unoś wyprostowane nogi i powoli je opuszczaj lub przyciągaj kolana do barków.
  • Ćwiczenia na plecy – dobrym ćwiczeniem na dolne partie pleców jest „odwrotność brzuszków”. Połóż się na brzuchu i unoś do góry tułów oraz nogi, tworząc kołyskę. Natomiast tylną część pleców możesz ćwiczyć podciągając się… pod stołem – połóż się po blatem, chwyć krawędź oburącz i postaraj się unieść siłą mięśnie pleców.

To tylko przykłady najpopularniejszych ćwiczeń. Setki wariantów i kombinacji znajdziesz choćby na kanałach sportowych na YouTube.

Drążek i hantle

Jeżeli ćwiczenia w domu przypadną Ci do gustu, warto przemyśleć drobne zakupy. W cenie miesięcznego karnetu na siłownię bez problemu kupisz dwie porządne hantle ze zmiennymi obciążnikami, które pozwolą na znakomite urozmaicenie ćwiczeń. Hantle to nie tylko ćwiczenie bicepsa – choć z tym się głownie kojarzą początkującym. Możesz je unosić na wyprostowanych rękach przed sobą lub na boki, by trenować plecy i barki. Hantle mogą być też dodatkowym obciążeniem podczas robienia przysiadów, a prostowanie ręki za plecami to świetne ćwiczenie na triceps.

Bardzo praktycznym zakupem dla osoby ćwiczącej w domu jest również drążek do podciągania. Trudno to ćwiczenie zastąpić, więc drążek zdecydowanie warto mieć na wyposażeniu. Montaż jest bardzo prosty – wystarczy rozkręcać go w futrynie tak długo, aż zacznie stawiać duży opór.  Takie akcesorium praktycznie nie zajmuje miejsca w mieszkaniu, a pozwala na bardzo efektywne ćwiczenie mięśni pleców.

Krzesła, stoły, pełne plecaki…

O podciąganiu się pod stołem już wspomnieliśmy, ale jeżeli nie chcesz na razie inwestować w sprzęty, możesz wykorzystać też inne rekwizyty. Podnoszenie wypełnionego książkami plecaka może być nieco mniej wygodną wersją ćwiczeń z hantlami. Przed lub nad sobą możesz unosić także krzesła, stoliki czy butelki z wodą. Każdy ciężki przedmiot, który nie grozi pęknięciem czy rozerwaniem nadaje się do ćwiczeń w domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here