Telefon komórkowy czy smartfon – co wybrać dla seniora?

Ceny telefonów dla seniora zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Nawet takie modele mają często dodatkowe funkcje, jak robienie zdjęć czy prosta przeglądarka nternetowa.

Wnuki często z rozbawieniem przyglądają się dziadkom, którzy próbują odebrać wiadomość czy zrobić zdjęcie telefonem. Dla nich obsługa tych urządzeń może być tak samo skomplikowana, jak dla kogoś młodego byłoby obsługiwanie faksu. Istnieją jednak specjalne telefony dla seniorów, które zostały stworzone właśnie z myślą o potrzebach osób starszych. Warto wybierać nowe modele tego typu, zamiast przekazywać starszym krewnym stare telefony z szuflady. Te często mają częściowo wytarte klawisze czy inne wady, które osobie ze słabym wzrokiem czy słuchem mogą dodatkowo utrudniać opanowanie obsługi.

Smartfon czy telefon dla seniora?

Co może nie być oczywiste dla młodszych członków rodziny, z wiekiem korzystanie z telefonu robi się coraz trudniejsze. Winny jest pogarszający się wzrok i słuch. Dlatego dobrym prezentem dla babci czy wujka, którzy mają takie problemy, będzie tradycyjny telefon z dużymi klawiszami. Przed podarowaniem telefonu seniorowi warto ręcznie zwiększyć głośność i wybrać wspólnie dzwonek, który nie będzie męczył, ale okaże się przy tym skuteczny. Innym, co trzeba wziąć pod uwagę w przypadku osób starszych, są przyzwyczajenia. Często przez całe życie korzystali oni z telefonu stacjonarnego i przestawienie się może być trudne. Z myślą o takich osobach powstały telefony na specjalnych podstawkach, które przypominają nieco telefon domowy. Zdecyduj, który prosty w obsłudze telefon dla seniora warto wybrać – z podstawką czy bez.

Smartfon czy telefon dla seniora

Kolejną rzeczą, o której warto pamiętać, są duże i wyraźnie oznaczone klawisze odbierania i odrzucania połączenia. Często dla osób starszych skomplikowane skróty klawiaturowe czy dotykowe ekrany są niezrozumiałe. Zielona i czerwona słuchawka to oznaczenia znane jeszcze z niektórych telefonów stacjonarnych, więc powinny ułatwić korzystanie z telefonu dla seniora.

Telefon dla seniora w każdym wieku

Na koniec warto rozważyć, w jakim wieku jest osoba starsza, dla której kupujemy telefon. Ktoś, kto dopiero co przeszedł na emeryturę, dużą część swojego życia zawodowego przeżył w świecie smartfonów. Może mieć pewne indywidualne wymagania, jak głośność telefonu czy intuicyjna obsługa, ale raczej nie powinien mieć problemów z samym przyzwyczajeniem się do telefonu z ekranem dotykowym. Jeśli już miał taki aparat i radził sobie z jego obsługiwaniem, warto wybrać nowszy model tej samej firmy. Zasada działania może być podobna, co ułatwi orientację.

Telefon dla seniora w każdym wieku

Lepiej nie kupować natomiast telefonu opartego na zupełnie nowym dla osoby starszej systemie operacyjnym. Tak samo, jak komuś przyzwyczajonemu do Windowsa trudno od razu przyzwyczaić się do komputera z iOS, również telefon marki Apple może być wyzwaniem dla właściciela sprzętu z Androidem. Wiele aplikacji może się nie pokrywać; inne będą też skróty klawiszy czy układ interfejsu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here