Masz mały ogród i marzysz o drewnianej altance? Oto rozwiązanie!

Nie każdy ma to szczęście, by cieszyć się rozległym, przestronnym ogrodem za domem. Wielu z posiadaczy popularnych parterówek, bliźniaków czy małych parceli w osiedlach miejskich musi zadowolić się naprawdę ograniczoną przestrzenią. To nie lada wyczyn, gdy zaledwie kilkadziesiąt metrów kwadratowych trzeba ozdobić zielenią oraz meblami ogrodowymi. Wielu z nas marzy też o altanie z drewna – swoim prywatnym kąciku relaksacyjnym. Posiadacze małych ogrodów mogą odetchnąć z ulgą – jest wiele rozwiązań!

Altana w ogrodzie – dobre planowanie kluczem do sukcesu!

Ogród należy traktować jak jedno z domowych pomieszczeń. I tak, jak w wąskim pokoiku sprytnie ustawia się meble i wypoczynek, podobnie przestrzeń powinno gospodarować się za domem. Altana ogrodowa nie powinna przytłaczać i powodować efektu klaustrofobii. Jeśli posiadasz już taras lub wiatę, zdecyduj się na jedno lub drugie – dostawienie drewnianej altany ogrodowej tylko zagraci twój trawnik. Umiejętnie wybieraj także miejsce lokalizacji swojej wymarzonej altanki. Jeśli masz wąski ogródek, a altana zajmie jego sporą cześć, raczej unikaj miejsc centralnych. Spróbuj wykorzystać geometrię działki, by możliwie precyzyjnie zgrać ją z kształtem altany. Prostokątne konstrukcje dobrze wypełnią narożniki działki, pozostawiając sporo miejsca w ogrodzie, np. na nasadzenia lub rekreację.

altana poszerzona

altana

altana romantica

Wszystkie powyższe altany ogrodowe pochodzą z www.produktyogrodowe.pl

Nie przesadzaj z wymiarami altany ogrodowej – dobrze określ przestrzeń, którą dysponujesz!

Ważna uwaga – drewniana altanka zakupiona w dowolnym markecie budowlanym lub sklepie online to konstrukcja, którą będziemy musieli poskładać samodzielnie. Nawet jeśli dany model wpadnie nam w oko podczas przeglądania katalogu, nie dajmy ponieść się złudnym, zakupowym emocjom. Tabela z wymiarami do świętość – zawsze porównuj ją do pola powierzchni, jakie wyznaczyłeś w swoim ogrodzie, w innym wypadku możesz srogo się zdziwić, gdy podczas montażu… nie zmieści się w ogrodzie! Cena altany ogrodowej zwykle jest proporcjonalna do wymiarów, jeśli mamy do czynienia z droższymi modelami, to można zakładać, że zapewne są one obszerniejsze.

Altana ogrodowa otwarta na ogród – zrezygnuj z balustrad i płotów

Typowe, katalogowe altanki w ogrodzie posiadają na wyposażeniu urocze płotki lub balustrady, sprawiające, że jest to obiekt częściowo zamknięty. To rozwiązanie jest uzasadnione, gdy mamy duży ogród i wiele wolnej przestrzeni wokół. W przypadku małego pola, lepiej postawić na altany całkowicie otwarte – drewniane wiaty lub drewniane pawilony ogrodowe. Kluczową rolę odgrywa tutaj dwu lub wielospadowe zadaszenie oraz belki konstrukcyjne. Otwarta konstrukcja sprawia, że ogród wydaje się przestronniejszy – jest też dużo bardziej funkcjonalny. Możesz umieścić tam dowolną ilość mebli ogrodowych, przechowywać drewno, składować rowery czy leżaki – otwarte altany ogrodowe są dużo bardziej funkcjonalne, dla małych ogrodów funkcja „wiele w jednym” jest na wagę złota!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here