Studia, które się opłacają

Mawia się, że każde studia są opłacalne. Wszak wszystko zależy od uczelni, na której studiujemy, nie zaś od kierunku przez nas realizowanego. Nie wiem, ile w tym prawdy i nie jestem – szczerze mówiąc – przekonany do takiego przedstawienia sytuacji. Jedne kierunki są bardziej pożądane, inne mniej. Takie są fakty. Natomiast bez wątpienia ekonomia należy do tych „lepszych”, bardziej pożądanych przez potencjalnych pracodawców kierunków wykształcenia. Dlatego też powiemy sobie co nieco o studiach ekonomicznych.

Żyjemy w dwudziestym pierwszym wieku, a co za tym idzie, obserwujemy wiele zmian, zachodzących coraz bardziej dynamicznie w społeczeństwie. Pośród tych pozytywnych zmian – bo nie wszystkie takie są – można bez wahania wymienić błyskawiczny wręcz rozwój gospodarki. Proces ten rodzi zapotrzebowanie na coraz to nowych ekspertów w dziedzinie ekonomii. Jeśli chcesz zasilić to elitarne grono, a w dodatku posiadasz umysł ścisły i interesujesz się polską i światową gospodarką, studia ekonomiczne są właśnie dla ciebie.

Nie jest jednak łatwo się na nie dostać. Ekonomia jest bowiem naprawdę popularnym kierunkiem edukacji, toteż wybierana jest przez naprawdę sporą liczbę maturzystów. Trudno się temu dziwić – studia te dają wszechstronną wiedzę, niezbędną wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z ludźmi i finansami. Studia ekonomiczne niosą za sobą ogrom wiedzy. Studiując ekonomię, dowiesz się wszystkiego na temat rynku i produktów finansowych, rachunkowości, a także badań ekonomicznych za pomocą narzędzi ilościowych. Ekonomia pozwoli ci także poznać wszelkie prawa i mechanizmy, jakimi rządzą się gospodarki światowe. Dzięki temu będziesz mógł podjąć pracę nie tylko w Polsce, ale i gdziekolwiek zagranicą – pod warunkiem, że odpowiednio przyłożysz się do nauki języka obcego. A nawet kilku.

Studia ekonomiczne to ogromna dawka umiejętności i kompetencji, bez których nie sposób funkcjonować na rynku. A pośród nich znajdziemy gospodarowanie zasobami ludzkimi, finansowymi i materialnymi, przeprowadzanie analizy dostępnych lub tworzonych informacji wspierających podejmowanie racjonalnych decyzji osadzonych w kanonie nauk ekonomicznych, znajomość europejskiej przestrzeni społeczno-gospodarczej a także wiele, wiele innych. Po ekonomii bez problemu znajdziesz zatrudnienie w banku, biurze rachunkowości, firmie consultingowej – w zakresie zagadnień inwestycyjnych, przedsiębiorstwach budowlanych oraz funduszach inwestycyjnych.

A żeby dostać się na ekonomię, musisz świetnie zdać maturę z języka obcego nowożytnego, matematyki, geografii, historii, wiedzy o społeczeństwie oraz informatyki. Nie ze wszystkiego, rzecz jasna. To tylko zestaw przedmiotów, branych pod uwagę przez większość uczelni w procesie rekrutacji.

A jeśli marzy ci się ekonomia studia możesz podjąć na wielu polskich uczelniach. Takich jak chociażby Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi, Politechnika Warszawska czy Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Wybór należy do ciebie.

sebby.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here