Umowa o dzieło w Polsce

Umowa o dzieło od lat pozostaje w Polsce jednym z najpopularniejszych rodzajów zatrudnienia. I choć wiele się zmienia pod względem wymagań stawianych osobom zatrudnionym na umowę o dzieło, nadal jest ona godna rozważenia dla każdego, kto nie ma możliwości pracy na pełen etat. Polacy często wybierają ten rodzaj zatrudnienia, ponieważ jest on zwolniony od wielu podatków, składek na ubezpieczenie społeczne, a także składki zdrowotnej i rentowej. Poza tym zapewnia dużą swobodę w zakresie kreowania i regulacji umowy między pracodawcą, w tym przypadku osobą zlecającą zadanie, a zatrudnionym, czyli w tym przypadku zleceniobiorcą. Dzięki tej umowie możliwie elastycznie można podejść do czasu pracy, pominąć kwestie związane z urlopem, chorobowym, nie dbać o składki na ubezpieczenie zdrowotne, a także nie martwić się o odzież i obuwie robocze i ochronne. Dzięki temu można generować znacznie mniejsze koszty, obciążające pracodawcę, co umożliwia mu zapłacenie większych pieniędzy dla zatrudnionego. Umowa ta jest ceniona również przez pracowników, dzięki temu, że nawet do pięćdziesięciu procent mogą stanowić koszty uzyskania przychodu, co przekłada się na rzeczywiste oprocentowanie podatku wynoszące nie więcej niż 9%. Jest to obecnie najbardziej atrakcyjna forma opodatkowania w Polsce. Ponadto w ten sposób łatwo jest wykonywać pracę dla więcej niż jednego pracodawcy, bez zbytniego obciążenia biurokracją i innymi z tym związanymi problemami. Powstaje jednak pytanie przy umowa o dzieło kto płaci podatek? Odpowiedź na pytanie nie jest jednoznaczna. Zasadniczo to pracodawca wypłacając pieniądze zatrudnionemu, powinien pomniejszyć tę sumę o zaliczkę na poczet podatku dochodowego. Obciążenie to może być nawet o połowę mniejsze, jeśli podpisujący z nim umowę czyli zleceniobiorca zalicza się do grupy osób, które mogą mieć nawet 50 procentowe koszty uzyskania przychodów. Więc pomimo, że sytuacja wygląda na to, iż pracodawca płaci podatek, warto mieć na uwadze, że w rzeczywistości podatek jest odciągany od sumy, którą otrzymuje pracownik. Na szczęście nie dochodzą do tego składki na ubezpieczenie zdrowotne, chorobowe, czy inne, które zazwyczaj towarzyszą zatrudnienie na umowę o pracę. Dzięki temu podatki płacone przy takim zatrudnieniu są niewielkie i nie stanowią zbytniego obciążenie dla domowego budżetu każdego zatrudnionego w ten sposób. W Polsce niestety mamy wiele przypadków prawa podatkowego, które utrudnia znacząco życie wykonującym proste prace. Przykład do tego zaliczyć można 50 procentowe koszty uzyskania przychodu, które choć są bardzo atrakcyjne, nie każdemu przesłuchują, większa część społeczeństwa musi zadowolić się tylko dwudziestoprocentowym odpisem od podatku. Podobnie rzecz wygląda w przypadku podatków od paliwa, akcyzy na alkohol, podatku radiowo-telewizyjnego i wszystkich innych ukrytych podatków, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka. System podatkowy w Polsce jest dość skomplikowany, i tak naprawdę bez księgowego nie jesteśmy w stanie sami prawidłowo rozliczyć się z fiskusem. W ostatnich latach nie zanotowano zbytniego postępu w tej dziedzinie.

novapr.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here