kancelaria notarialna

Wiele spraw musi być załatwionych z udziałem notariusza. Warto więc mieć zaufaną kancelarię notarialną, z którą można umówić się w określonym terminie na załatwienie formalności. Jak znaleźć dobrego notariusza? Kiedy jest niezbędna jego obecność?

Kancelaria notarialna – jak znaleźć?

W każdym większym lub mniejszym miasteczku znajdują się kancelarie notarialne. Wybór jest dość duży i ciężko jest zdecydować, do którego biura się udać. Czasami decyduje zwykły przypadek, bo akurat jest wolny termin i można się bez problemu umówić.

Znalezienie dobrego notariusza nie musi być wcale trudne. Wystarczy poczytać opinie w Internecie i sprawdzić, czy są na temat danej kancelarii negatywne komentarze. Można też zapytać znajomych, czy nie mają kogoś do polecenia. Z usług notariusza na pewno większość korzystała, a więc ma jakieś doświadczenie.

Co można załatwić u notariusza?

Zawód notariusza jest zawodem zaufania publicznego. Musi być więc to osoba o nieposzlakowanej opinii, która jest oczywiście niekarana. Do notariusza należy się na pewno udać w momencie, w którym chce się kupić lub sprzedać nieruchomość. Wówczas niezbędny jest akt notarialny poświadczający realizację transakcji.

W kancelarii notarialnej można sporządzić również testament lub umowę darowizny. Wszelkie sprawy spadkowe najlepiej załatwić notarialnie, gdyż taki dokument ma moc prawną i ciężko jest go podważyć. Notariusz sporządza również różnego rodzaju protokoły, poświadczenia, umowy czy oświadczenia, które muszą być sporządzone w formie aktu notarialnego. Kancelaria notarialna to również dobre miejsce, aby umówić się na spotkanie i dowiedzieć się wielu zawiłości prawnych związanych z dziedziczeniem czy darowiznami.

Ile kosztuje wizyta w kancelarii notarialnej?

Przede wszystkim na początku należy skontaktować się z notariuszem i umówić na spotkanie. Podczas pierwszej wizyty ustalane są wszystkie szczegóły. Notariusz pyta klienta, w jakiej sprawie przyszedł i informuje go, jakie dokumenty będą niezbędne przy sporządzeniu aktu notarialnego.

Wizyta informacyjna w kancelarii jest bezpłatna. Płaci się jedynie za wykonanie usługi. Cennik sporządzania aktów notarialnych jest ustalony ustawowo, a więc można go sprawdzić na stronach rządowych.

Artykuł powstał we współpracy w oparciu o materiały znalezione na notariusz-bydgoszcz.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here