pląsawica huntingtona

Pląsawica Huntington jest to choroba, która posiada nieodwracalny charakter. Jest ona dziedziczna i postępuje, a jej objawy pojawiają się najczęściej około 40 roku życia i obejmują problemy z koncentracją, a czasami z poruszaniem się. Choroba ta jest nieuleczalna. Możliwe jest jednak łagodzenie jej objawów. W czym dokładnie jest choroba Huntingtona? Jakie są jej objawy? Jak ją leczyć? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/plasawica-huntingtona-przyczyny-objawy-i-mozliwosci-leczenia/ 

Choroba Huntingtona – czym jest? 

Choroba Huntingtona jest to choroba mózgu, która przekazywana jest dziedzicznie z pokolenia na pokolenie. Powoduje ją błąd w DNA, które składa się z tysięcy genów, a osoba z takim schorzeniem mały błąd w jednym genie, który zwany jest huntingtyna. 

Taki rodzaj zmiany powoduje większą formę białka huntingtyny, które posiada toksyczny charakter. Kiedy kumuluje się w mózgu, uszkadza niektóre komórki, zwłaszcza te związane z ruchem, myśleniem oraz pamięcią. Z biegiem czasu taki błąd powoduje uszkodzenie mózgu oraz doprowadza do wystąpienia objawów choroby. 

Pląsawica Huntingtona jest to choroba genetyczna, która powoduje pogorszenie zdolności psychicznych, emocjonalnych oraz fizycznych. Obecnie na świecie na tę chorobę nie ma lekarstwa. Została określona jako choroba rodzinna, ponieważ każde dziecko rodzica z pląsawicą posiada 50% szans na dziedziczenie wadliwego genu. 

Jakie są objawy choroby Huntingtona? 

Spora część osób zaczyna dostrzegać objawy w wieku dorosłym, a dokładniej w przedziale wiekowym od 30 do 50 lat. Pląsawica może również wystąpić u dzieci i młodych dorosłych. 

Objawy tej choroby mogą różnić się w zależności od osoby, ale zwykle obejmują one: 

  • zmiany osobowości
  • wahania nastroju
  • depresję
  • problemy z koncentracją
  • problemy z pamięcią
  • niestabilny chód 
  • mimowolne ruchy
  • niewyraźna mowa
  • trudności w połykaniu
  • znaczna utrata masy ciała 

Choroba Huntingtona – leczenie 

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej obecnie nie ma lekarstwa, ani konkretnego sposobu leczenia który może być stosowany przy Pląsawicy Huntingtona. Istnieją jednak metody, które mogą pomóc w leczeniu objawów takiej choroby. Lekarz może przepisać leki w celu złagodzenia lęku i depresji, co znacznie pomaga w opanowaniu kłopotliwych zachowań oraz uspokojeniu niekontrolowanych ruchów. 

Zobacz też: http://www.mordewind.pl/zdrowy-styl-zycia-co-robic-a-czego-unikac/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here