Wielkanocne ozdabianie pisanek, to zwyczaj uwielbiany przez całe rodziny, a zwłaszcza dzieci. Własnoręcznie wykonane ozdoby i pomalowane jajka cieszą oko, ale mogą być też doskonałą okazją do nauki kolorów, zwłaszcza, że nie musimy sięgać po gotowe, sztuczne barwniki.
Kolorów, których możemy użyć do domowego farbowania pisanek, jest mnóstwo, a większość z nich możemy pozyskać z produktów, które na co dzień mamy w kuchni. Musimy po prostu ugotować jajka z dodatkiem naturalnych barwników.
Już nasze babcie farbowały pisanki w łupinach cebuli. W zależności od ilości łupin i czasu gotowania, możemy otrzymać kolory od pomarańczowego do brązowego. Brązowy kolor uzyskamy też za pomocą herbaty, potrzebny będzie do tego jednak bardzo intensywny wywar. Bardziej czerwone odcienie dostaniemy farbując jajka w czerwonej cebuli. Drugim sposobem na czerwień są buraki, możemy wykorzystać nawet obierki.
Jeśli marzą nam się fioletowe pisanki, możemy użyć na przykład jagód, owoców bzu, albo borówki, ale łatwiej i taniej będzie wykorzystać tu czerwoną kapustę.
W koszyczku ze święconką, pięknie wyglądać będą zielone jajka. Jak je przygotować? Należy ugotować je w wywarze ze szpinaku. Jeśli dopisze nam szczęście i ciepłe dni przyniosą wczesny rozkwit zieleni, do ugotowania zielonych pisanek możemy wykorzystać liście pokrzywy, albo po prostu trawę.
Pomarańczowe akcenty najłatwiej nam będzie uzyskać za pomocą marchewki.
Kolor żółty osiągniemy dzięki przyprawom. Najbardziej będą do tego nadawały się żółte i aromatyczne, curry i kurkuma.
Przy każdym z powyższych barwników, możemy regulować intensywność koloru. Im więcej damy produktu, tym barwa pisanki będzie bardziej intensywna i głębsza. Żeby utrwalić kolor, do gotowania możemy dać łyżkę, dwie octu.
Jeśli dla dziecka takie gotowanie jest jeszcze za mało twórczym procesem, przed ugotowaniem, możemy spróbować narysować coś woskiem na jajkach. Najlepiej nada się do tego wąska świeczka. Narysujmy wzorki, obrazki, kształty, które aż do czasu gotowania w barwniku będą niewidoczne. Po ugotowaniu w wodzie z dodatkiem jakiegoś koloru, ujrzymy nasze dzieła w pełnej krasie. Obserwowanie tego będzie magicznym przeżyciem dla naszych pociech!
Robienie pisanek nie musi wyglądać tak samo, jak co roku. Możemy odczarowywać ten miły zwyczaj na różne sposoby i kolory. Takie świąteczne eksperymentowanie będzie doskonałą okazją do tego, żeby spędzić razem czas i nauczyć się czegoś pożytecznego.

snikersik.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here