masaż stóp

Masaż każdej części ciała jest tak przyjemnym doznaniem, że chyba nikogo nie trzeba do niego przekonywać. Na ten zabieg zwykle udajemy się do profesjonalnego salonu i jest to dosyć kosztowna przyjemność, aby fundować ją sobie codziennie. Jednak masaż stóp możemy wykonać samodzielnie w domu i oprócz poprawy samopoczucia, może on wpłynąć również pozytywnie na nasze zdrowie.

Jak samodzielnie wykonać masaż stóp?

Należy zacząć od umycia stóp, najlepiej wymoczyć je w ciepłej wodzie z pachnącym płynem do kąpieli lub w wodzie z dodatkiem ziół – zapach kojąco na nas wpływa, a zawartość płynu lub właściwości ziół poprawią kondycję skóry na stopach. Następnie należy przejść do właściwej części masażu – na początku dobrze jest obejrzeć kilka filmików instruktażowych, których mnóstwo znajdziemy w Internecie lub samodzielnie próbować. W masażu stóp ważne jest uciskanie i szczypanie skóry – po kilku próbach sami wyczujemy jaki masaż przynosi nam ulgę. Podczas masażu stóp szczególną uwagę należy poświęcić wewnętrznej części stopy, w której możemy wyczuć wgłębienie – to miejsce warto uciskać kciukami. Nie należy zapominać o palcach i górnej części stopy, aby je rozmasować, dobrze jest złapać palce stopy ręką i zginać je do środka. Następnie możemy rozmasować oddzielnie każdy palec, uciskając na opuszek oraz masując paliczki. Jeśli w jakimś miejscu poczujemy ból, należy delikatnie je rozmasować – po chwili nieprzyjemne uczucie powinno ustąpić.

co dają masaże stóp i czemu warto

Co zyskamy dzięki masowaniu stóp wieczorem?

Po długim dniu stopy są opuchnięte i często bolą. Aby ból ustał, wystarczy chwilę pomasować każdą stopę, dowolnym sposobem – po kilkuminutowym masażu poczujemy natychmiastową ulgę. Dzięki temu poprawi się krążenie krwi w stopach, nieco zejdzie opuchlizna i natychmiast ustąpi nieprzyjemne uczucie „ciężkich” stóp. Jeśli w ciągu dnia dużo chodzimy lub mamy niewygodne buty, stopy mogą boleć tak bardzo, że mamy problem z zaśnięciem, dlatego rozmasowanie bolących stóp będzie miało pozytywny wpływ na nasz sen i umożliwi nam zasłużony wypoczynek. Dodatkowo regularne masowanie stóp może pomóc w pozbyciu się problemów ze ścięgnem Achillesa, z haluksami czy płaskostopiem. Masaż stóp jest bardzo relaksujący, szczególnie jeśli użyjemy przyjemnie pachnącego kremu lub olejku. Nie zajmuje też wiele czasu – możemy go wykonywać podczas oglądania ulubionego serialu lub słuchania muzyki.

Masaż przed snem wpływa na zdrowy sen

Każdego dnia borykamy się z różnymi problemami, co wpływa później na jakość naszego snu. Krótki masaż jest bardzo pomocny, aby zrelaksować ciało i nadać spokojny sen. Jednakże, idealny jest masaż całego ciała przed pójściem spać.
Cały proces masażu stymuluje receptory i ułatwia swobodny przepływ energii. Daje to głęboki relaks i pozwala spać spokojnie. W 2014 roku, badania opublikowane w Iranian Journal of Critical Care Nursing informują, że masaż stóp poprawia jakość snu u chorych na serce i jest wysoce zalecany dla poprawy jakości snu u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here