Jedno jest pewne, kalkulatory nie zastąpią umiejętności wykonywania prostych i bardziej zaawansowanych działań matematycznych, jednak są w stanie znacząco usprawnić takie procesy, ułatwiając np. pracę czy naukę. Co należy wiedzieć o kalkulatorach i jak wybrać ten odpowiedni dla siebie? Sprawdź!

Podstawowe rodzaje kalkulatorów

Dostępne na rynku kalkulatory dzieli się przede wszystkim na kalkulatory biurowe/szkolne oraz kalkulatory naukowe. Te pierwsze sprawdzają się głównie do wykonywania mniej skomplikowanych obliczeń — są proste i intuicyjne w obsłudze. Jeżeli chodzi o kalkulatory naukowe, to są to modele nieraz bardzo skomplikowane, pozwalające na przeprowadzanie nawet bardzo zaawansowanych działań matematycznych.

Warto również wspomnieć o tzw. kalkulatorach kieszonkowych, zazwyczaj bardzo prostych urządzeniach, których największym atutem jest przede wszystkim rozmiar, pozwalający mieć je zawsze przy sobie, co przydaje się zarówno w szkole, jak i w pracy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kalkulatora dla siebie?

Decydując się na konkretny kalkulator, warto brać pod uwagę fakt, że w większości przypadków jest to inwestycja na lata, w związku z czym zwróćmy uwagę przede wszystkim na solidność wykonania obudowy lub obecność specjalnych zaślepek, które chronią klawiaturę, jak i wyświetlacz. Tego typu dodatkowe zabezpieczenia przydają się szczególnie w miejscach, gdzie kalkulator używany jest stosunkowo często.

Zasilanie to druga ważna kwestia — do wyboru mamy zasilanie na baterie lub panel słoneczny. Jeżeli zależy nam, aby urządzenie pracowało często i długo, musimy się liczyć z tym, że kalkulator będzie masywniejszy przez większe baterie, jeżeli jednak planujemy kalkulatora używać sporadycznie, z pewnością wystarczy panel słoneczny.

Kolejną sprawą jest wyświetlacz, jego rozmiar jest niezwykle istotny, szczególnie w przypadku kalkulatorów naukowych. Proste kalkulatory dysponują wyświetlaczem pod 10 – 12 znaków i najczęściej jedną linią. W przypadku kalkulatorów typowo inżynierskich są to nawet 3 linie, co wynika z poziomu trudności przeprowadzanych na nich obliczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here