Katar sienny to nic innego jak reakcja organizmu na pyłki roślin lub grzybów znajdujące się w powietrzu. Objawy są podobne do tych, które występują przy zwykłym przeziębieniu. Najczęściej jest to kichanie, łzawienie i zaczerwienienie oczu, katar oraz uczucie swędzenia w nosie i gardle. Powikłania kataru siennego mogą prowadzić również do astmy oskrzelowej. Nie bagatelizujmy więc pierwszych symptomów! Nasilają się one w momencie rozpoczęcia pylenia roślin, a więc uwalniania alergenów. Najczęściej jest to okres do lutego do sierpnia, niekiedy trwa jednak dłużej ze względu na różne terminy kwitnienia roślin. Leczenie powinniśmy zacząć od wizyty w gabinecie lekarza alergologa. Przeprowadzi on krótki wywiad lekarski. Na jego podstawie możemy zostać skierowani na testy alergiczne, które określą dokładną przyczynę naszych dolegliwości. Kolejnym etapem jest rozpoczęcie stosowania leków antyhistaminowych. Stosuje się również leki antyleukotrienowe, kortykosteroidy doustne lub donosowe. O ile jest to możliwe – należy unikać kontaktu z czynnikiem wywołującym alergię. Nie jest to jednak proste w wykonaniu. Odpowiednio wczesne rozpoczęcie leczenia zapewni nam jednak komfort życia i pozwoli się nim cieszyć w pełni.

zdrowie.info.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here