Programy reality show obiecujące zawrotną karierę w modelingu robią furorę także u nas. Polki chcą podążać śladem takich sław jak Anja Rubik, Magdalena Frąckowiak czy Anna Jagodzińska, których talent został doceniony przez najbardziej prestiżowe domy mody na świecie. Niestety, w tej branży rzeczywistość rzadko podąża za marzeniami. Modelka nie tylko powinna zwracać uwagę aparycją, ale musi mieć również silną osobowość i sporo szczęścia. Jeśli zatem marzysz o karierze na miarę topowej Anji Rubik, sprawdź jak zostać modelką i czy ta praca rzeczywiście jest dla Ciebie.

Sprawdź, czy spełniasz kryteria modelingu

Zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki, obiektywnie oceń, czy masz w ogóle szansę zaistnieć w tym zawodzie. Choć każda agencja modelek i projektant mają własne wytyczne dotyczące predyspozycji fizycznych, warto poznać podstawowe wymogi branży. Jako przyszła modelka powinnaś:

  • mieć od 14 do 22 lat,
  • mierzyć od 174 cm do 183 cm,
  • mieć smukłą sylwetkę tj. obwód w biodrach nie więcej niż 90 cm i obwód w talii do 60 cm.

Powyższe kryteria to minimum, jakie powinnaś spełniać. Oprócz tego agencje modelek zwracają uwagę na włosy – pożądane są naturalne, zdrowe i gęste kosmyki. Twoja skóra powinna być zadbana i wolna od skaz tj. dużych pieprzyków, blizn i znamion. Proporcjonalne ciało to jeszcze nie wszystko – aby zostać modelką nie powinnaś mieć tatuaży ani piercingu. Przed zgłoszeniem się na casting zapomnij o solarium, gdyż brązowa opalenizna nie jest mile widziana.

Co zrobić, jeśli odbiegasz od kanonu modelki?

Jak zostać modelką z odstającymi uszami, krzywym nosem czy piegami? Nie załamuj się! Krzywe nogi nie przeszkodziły Kate Moss w zostaniu królową wybiegów, a Lara Stone kusi zmysłowo rozchylonymi ustami odsłaniającymi diastemę. Twoja wada może stać się znakiem rozpoznawczym, dzięki któremu wyróżnisz się na tle swoich konkurentek. Martwisz się, bo Twoje ciało nie do końca wpisuje się w kryteria modelingu? Jeśli jesteś za niska na wybieg, możesz spróbować swoich sił jako fotomodelka. W agencji modelek usłyszałaś, że masz za duży biust? W takim razie reklamuj bieliznę. Jak zostać modelką mimo niekorzystnych proporcji? Nawet zbyt wysoka waga nie musi być przeszkodą – jeśli masz ciekawą twarz i zadbane ciało możesz zrobić karierę w prezentowaniu mody plus size. Weź również pod uwagę, że możesz pracować nie całym ciałem, ale jedynie jego fragmentem. Projektanci biżuterii potrzebują modelek twarzy i dłoni, z kolei firmy produkujące rajstopy skupiają się na ładnych biodrach i nogach.

Wyślij swoje zdjęcia do agencji modelek

Agencje modelek zwykle proszą o zdjęcia twarzy i całego ciała. Niektóre z nich zastrzegają, że liczą na naturalne fotki, które nie wyszły spod ręki zawodowego fotografa. Inne nie mają nic przeciwko profesjonalnej sesji w studiu fotograficznym. Koniecznie sprawdź na stronie internetowej, jakiego rodzaju zdjęć oczekuje wybrana przez Ciebie agencja. Pamiętaj jednak, że nawet profesjonalna sesja nie powinna być przestylizowana, gdyż specjaliści chcą ocenić Twoją naturalną urodę. Z kolei zdjęcia wykonane w domu lub w plenerze powinny ukazywać Cię w dobrym świetle, dlatego zwracaj uwagę na to, co znajduje się na drugim planie. Absolutnie nie wysyłaj fotek z dzikiej imprezy czy tuż po morderczym treningu.

Monitoruj strony agencji modelek

Jak zostać modelką? Jeśli spełniasz kryteria branży, wybierz kilka profesjonalnych agencji modelek działających najbliżej Twojego miejsca zamieszkania i regularnie odwiedzaj ich witryny internetowe. Sprawdź, kiedy organizowane są castingi, sesje zdjęciowe i umów się na spotkanie z przedstawicielem agencji. Co jakiś czas agencje organizują konkursy o konkretnym przeznaczeniu (np. sesja do katalogu z odzieżą), na które warto wysłać zgłoszenie. Aby zaistnieć w tej branży musisz być aktywna i sama zabiegać o to, by agencja Cię zauważyła. Wprawdzie niektóre top modelki zostały dostrzeżone „na mieście” podczas zwykłych czynności, jednak musisz maksymalnie dopomóc szczęściu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here