Typowy kot chadza własnymi drogami, ma niski próg tolerancji na nudę i doskonale wie, czego chce. Z racji łownego instynktu i skrajnego indywidualizmu, kot potrzebuje specjalnych warunków, w przeciwnym razie może zaskoczyć Cię niemiłą niespodzianką. Podrapane meble, załatwianie potrzeb poza kuwetą czy sierść zdobiąca każdy sprzęt – to tylko niektóre problemy, z jakimi musi zmagać się niedoświadczony kociarz. Aby się przed nimi ustrzec, warto wiedzieć, jak przygotować dom na przybycie kota.

Gdzie zaplanować legowisko dla kota?

Zamiast „wypasionego” posłania, możesz wykorzystać gruby koc albo poduszkę – kot będzie w pełni ukontentowany. Najważniejsze, by zlokalizować strefę snu z dala od głównego traktu komunikacyjnego w domu i miejsc często uczęszczanych. Dobrym rozwiązaniem będzie legowisko pod schodami, w nieużywanym pokoju lub w szafie, do której rzadko zaglądasz. Koty lubią także spać na podwyższeniu (np. komodzie lub parapecie), wówczas mają dobry wgląd na otoczenie, przez co czują się bezpieczniej.

Jaką miskę dla kota wybrać?

Aby przygotować dom na przybycie kota, musisz zaopatrzyć się w dwie miski – na wodę (300-400 ml) i jedzenie (200-300 ml). Najlepsze będą ceramiczne – są ciężkie i nie przesuwają się po podłodze, ponadto łatwo utrzymać je w czystości. Dobre są również metalowe na antypoślizgowej gumie, jednak niektóre koty nie przepadają za zapachem metalu. Warto zainwestować również w podkładkę, która zapobiegnie brudzeniu podłogi, gdy kot będzie wyjmować karmę z miski.

Kuweta – odkryta czy zamykana?

Jak przygotować dom na przybycie kota? Jednym z najważniejszych akcesoriów jest kuweta wypełniona żwirkiem. Najbardziej uniwersalne są kuwety odkryte – większość kotów nie ma nic przeciwko takiej toalecie, o ile zostanie dopasowana do wielkości zwierzaka. Nie warto kupować małej kuwety, gdyż kot szybko z niej wyrośnie i będzie wolał załatwiać swoje potrzeby gdzie indziej. Bardziej praktyczne są kuwety przypominające transporterek – żwirek się nie wysypuje, a nieczystości są ukryte poza zasięgiem wzroku. Niestety, nie każdy kot toleruje zamykaną toaletę i starszego zwierzaka trudno przyzwyczaić do dyskretnego załatwiania swoich potrzeb. Kompletowanie kociej wyprawki wymaga również dobrania odpowiedniego żwirku. Jeśli użyjesz zbrylającego, nieczystości zbiją się w łatwe do usunięcia grudki. Drewniany jest delikatny dla ciała zwierzęcia, nie pyli i wystarcza na długo. Żwirki silikonowe chłoną wilgoć i neutralizują nieprzyjemny zapach.

Wyprawka dla kota – drapaki i zabawki

W strefie zabawy nie może zabraknąć drapaka do ścierania pazurków – dorosły kot zadowoli się nawet tekturą falistą albo deseczką owiniętą sizalowym sznurkiem. Jednak kocięta są bardziej wymagające i jeśli nie chcesz odnawiać podrapanych mebli, warto zainwestować w rozbudowany drapak z legowiskiem, budkami i tunelami. Aby przygotować dom na przybycie kota nie zapomnij również o zabawkach. Kociaki uwielbiają ganiać za piłeczką pingpongową i światełkiem lasera, a swój instynkt łowiecki rozwijają dzięki wędce z kolorowymi piórkami. Kocią wyprawkę warto urozmaicić również piszczącymi myszkami, tunelami i pomponami z kocimiętką, a także zwykłym kartonem z wyciętymi otworami.

Bezpieczny transporter

Transporter będzie potrzebny już podczas pierwszej wizyty u weterynarza, dlatego musisz kupić go jak najprędzej. Aby zapewnić pupilowi bezpieczeństwo podczas podróży, zainwestuj w dobry transporter z mocnymi zaczepami i metalowymi drzwiczkami. Pod względem trwałości, wagi i wygody użytkowania bezapelacyjnie wygrywają transportery plastikowe. Zwróć tylko uwagę, czy mocowanie drzwiczek nie jest zbyt słabe – w tańszych modelach plastikowe zaczepy zupełnie nie spełniają swojej roli.

Już wiesz, jak przygotować dom na przybycie kota i skompletować kocią wyprawkę. Oprócz najpotrzebniejszych akcesoriów warto zaopatrzyć się również w zgrzebło do wyczesywania sierści, a także nożyczki do obcinania ostrych pazurków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here