Nie możesz zasnąć, a nawet jeśli – Twój sen jest zbyt krotki i przerywany częstym wybudzaniem? Budzisz się w środku nocy i masz problem z ponownym zaśnięciem? Zaburzenia snu mogą mieć różne oblicze i podłoże, jednak nie wolno ich bagatelizować. Bezsenność może być objawem innej choroby (np. depresji) lub stanowić odrębną jednostkę chorobową, jednak w obu przypadkach może mocno zdezorganizować Twoje życie. Zanim sięgniesz po środki farmakologiczne, podpowiemy Ci, jak walczyć z bezsennością za pomocą kilku prostych metod.

Zmień wieczorne nawyki

Kładziesz się wcześnie, ale zanim zaśniesz mija kilka godzin? W takim razie idź do łóżka dopiero wtedy, gdy będziesz naprawdę zmęczony i poczujesz „piasek pod oczami”. W przeciwnym razie zamiast zasnąć, zaczniesz przewracać się z boku na bok, a kolejne bezsenne godziny będą potęgować Twoją frustrację i zdenerwowanie. Jeśli zatem położysz się wcześnie, ale sen nie nadchodzi, najlepiej wstań i zajmij się czymś – poczytaj książkę, rozwiąż krzyżówkę, powtórz materiał do egzaminu. Przed udaniem się na spoczynek możesz również wprowadzić się w stan relaksacji za pomocą spokojnej muzyki, aromatycznej kąpieli czy masażu.

Zapomnij o obfitej kolacji

Jeśli nie wiesz, jak walczyć z bezsennością, przyjrzyj się swojej diecie. Ciężkostrawna kolacja zmusza organizm do wytężonej pracy, dlatego zamiast zasnąć, skupia się na procesie trawienia. Co ciekawe, wieczorem warto spożywać posiłki składające się z węglowodanów, gdyż ułatwiają transport tryptofanu do mózgu i tym samym pomagają w syntezie hormonu szczęścia (serotoniny) i hormonu snu (melatoniny). Natomiast posiłek obfitujący w produkty wysokobiałkowe, nie tylko utrudnia przenoszenie tryptofanu, ale i powoduje wzrost pobudzającej adrenaliny. Dlatego na kolację zjedz raczej ziemniaki ze śmietaną niż mięso.

Zrezygnuj z używek

Jak walczyć z bezsennością? Na początek ogranicz używki i produkty o działaniu pobudzającym. Wieczorem, na sześć godzin przez snem, zapomnij o papierosach, kawie, coli, a nawet o herbacie. Zamiast wieczornego drinka wypij herbatkę ziołową o działaniu uspokajającym i wyciszającym, np. z kozłkiem lekarskim i szyszkami chmielu. Alkohol może i ułatwia zasypianie, a z drugiej strony obniża jakość snu i zakłóca jego ciągłość – w rezultacie będziesz spać niespokojnie i często się wybudzać.

Przygotuj sypialnię

Aby skutecznie walczyć z bezsennością warto wyrzucić z sypialni telewizor i komputer, gdyż wytwarzają pole elektromagnetyczne, które powoduje m.in. bóle głowy i bezsenność. W oknach koniecznie zainstaluj rolety albo zawieś grube zasłony – światło księżyca lub docierające z ulicy może bowiem zaburzać wydzielanie melaniny i utrudniać zasypianie. Twoim codziennym nawykiem powinno być również wietrzenie sypialni przed snem.

Jak walczyć z bezsennością, kiedy wszystkie naturalne metody zawodzą? Zapewne w pierwszym odruchu sięgniesz po tabletki nasenne, jednak takie rozwiązanie może na dłuższą metę okazać się szkodliwe. Warto natomiast zwrócić się do specjalistów – w naszym kraju działają poradnie i ośrodki leczenia zaburzeń snu, które oferują nowoczesne i bezpieczne metody terapeutyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here