Niemal przeprowadziłeś się na siłownię, a muskulatury jak nie było, tak nie ma? Regularnie ćwiczysz, ale zamiast schudnąć i wyrzeźbić sylwetkę, stałeś się jedynie bardziej korpulentny? Brak efektów przy systematycznym treningu może być związany Z Twoim somatotypem. Czy wiesz, że ludzie dzielą się na ektomorfików, endomorfików i mezomorfików? Każdy typ wykazuje charakterystyczne cechy budowy i predyspozycje, dlatego aktywność fizyczna będzie znacznie bardziej efektywna, jeśli uwzględnisz te różnice. Sprawdź zatem, jak dopasować trening do sylwetki.

Ektomorfik – tylko trening siłowy i kalorie

Ektomorfika można rozpoznać po wiotkiej sylwetce – niskiej masie, minimalnej ilości tkanki tłuszczowej i słabo rozwiniętych mięśniach. O ile kobieta ektomorfik nie ma większych problemów z zaakceptowaniem swojej sylwetki, o tyle panowie mają kompleksy z powodu płaskiej klatki, wątłych ramion piersiowej i lichej muskulatury. Jak dopasować trening do sylwetki ektomorfika? Otóż musisz ograniczyć trening cardio na korzyść treningu siłowego. Nie musisz spalać kalorii, zatem możesz skupić się na budowaniu masy i rozwijaniu mięśni. Odpowiednie dla Ciebie będą ćwiczenia z użyciem ciężarów (sztanga, hantle) i z zastosowaniem maszyn obciążających, a także wykorzystujące masę własnego ciała. Treningi powinny być systematyczne – zaniedbując je ryzykujesz szybkim spadkiem masy mięśni. Jako ektomorfik masz przyspieszone tempo spalania kalorii, dlatego musisz jeść więcej niż inni i możesz wprowadzić do diety odżywki węglowodanowe.

Endomorfik – trening cardio i ograniczenie kalorii

Budowa endomorfika charakteryzuje się wysokim poziomem tkanki tłuszczowej i masywną sylwetką. Bardzo łatwo zyskujesz nadprogramowe kilogramy, dlatego musisz liczyć kalorie i ograniczyć wysokotłuszczowe składniki diety. Możesz stosować suplementację w postaci odżywek białkowych – unikaj natomiast gainerów, które składają się głównie z węglowodanów. Jak dopasować trening do sylwetki endomorfika? Zanim zaczniesz budować muskulaturę, musisz najpierw zredukować tkankę tłuszczową i zrzucić zbędne kilogramy. Najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będą treningi cardio oraz dyscypliny sportowe wymagające użycia siły – trójbój siłowy, rzuty, pchnięcia, boks, zapasy.

Mezomorfik – idealny do kulturystyki

Jako mezomorfik jesteś prawdziwym szczęściarzem. Nawet bez ćwiczeń prezentujesz lepszą sylwetkę niż endomorfik czy ektomorfik, w zasadzie wyglądasz jak urodzony sportowiec. Nie musisz zmagać się z tkanką tłuszczową – szybko spalasz kalorie i łatwo nabierasz masy mięśniowej. Twoim atutem jest atletyczna budowa, charakteryzująca się szerokimi barkami i wąską talią. Przy zachowaniu dobrze zbilansowanej diety nie musisz spędzać wielu godzin na siłowni ani stosować specjalnych odżywek. Jak dopasować trening do sylwetki mezomorfika? Otóż możesz przeplatać treningi cardio z siłowymi, a także z powodzeniem uprawiać dyscypliny siłowo-wytrzymałościowe, np. wioślarstwo, biegi narciarskie czy pływanie. Ze względu na doskonałe proporcje sylwetki i łatwość uzyskiwania pożądanej rzeźby, powinieneś spróbować swoich sił w kulturystyce.

Podsumowanie

Nie wiesz jaki somatotyp reprezentujesz? Nic dziwnego – książkowi mezomorficy, endomorficy i ektomorficy występują bardzo rzadko. Dlatego dopasowanie treningu do sylwetki wymaga szerszej analizy, zarówno pod względem szczegółowej budowy ciała, jak i predyspozycji organizmu. Jeśli sam nie jesteś w stanie opracować optymalnego treningu i planu żywnościowego, zasięgnij rady trenera personalnego lub dietetyka sportowego. A jeśli nie masz na to czasu lub pieniędzy stosuj ćwiczenia dostosowane do typu, do którego sądzisz, że jest Ci najbliżej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here