Inseminacje domaciczne

Niepłodność, zgodnie z definicją, to stan, w którym kobieta w ciągu roku nie może zajść w ciąże pomimo regularnego współżycia i niestosowania antykoncepcji. Niepłodność dotyka około miliona par w wieku rozrodczym w Polsce. Leczenie niepłodności zależy od jej przyczyny, dlatego konieczna jest dobra diagnostyka. W niektórych przypadkach skuteczna okazuje się inseminacja domaciczna (lub inseminacje dojajowodowe i naszyjkowe).

Inseminacja – co to jest?

Inseminacja domaciczna to wprowadzenie odpowiednio przygotowanego nasienia (około 0,2-0,5ml) do macicy. Przygotowanie do tego zabiegu dotyczy zarówno dawcy nasienia (którym może, choć nie musi być partner kobiety), jak i kobiety.

Sam zabieg nie jest trudny, nie wymaga hospitalizacji. Przeprowadza się go w gabinecie ginekologicznym. Nasienie (pobrane od dawcy poprzez masturbację) po przygotowaniu wprowadza się do macicy przy pomocy miękkiego cewnika. Po inseminacji kobieta powinna odpoczywać do kwadransa, nie powinna brać gorących kąpieli, nie podejmować wysiłku.

Na jeden kobiecy cykl wykonuje się zwykle jedną inseminację. Udaje się z reguły w ciągu pierwszych czterech cykli. Zwykło się uważać, że leczenie niepłodności metodą inseminacji domacicznej nie powinno być stosowane częściej niż sześć razy (czyli sześć cykli).

Inseminacja – dla kogo?

Zastosowanie inseminacji jako metody leczenia niepłodności poprzedzone jest dokładną diagnostyką, obejmującą zarówno kobietę, jak i mężczyznę. Wskazaniem do leczenia poprzez inseminację są m.in. endometrioza, zaburzenia owulacji, zaburzenia wytrysku, nieprawidłowości budowy prącia, jakość nasienia. Określenie przyczyny niepłodności nie zawsze jest możliwe, wtedy mówimy o niepłodności idiopatycznej.

Skuteczność inseminacji domacicznej określa się pomiędzy 5% a 15% na jeden cykl (na jedną inseminację). Nie wygląda to imponująco, ale z drugiej strony takich prób wykonuje się do sześciu, więc jest to całkiem niezły wynik. Zwłaszcza, że cena jednego zabiegu nie jest wysoka inseminacje dokonywane są w oparciu o naturalny cykl kobiety (wybiera się moment jajeczkowania) bądź też wspomaga się jajeczkowanie.

Bardzo rzadko zdarzają się powikłania po inseminacji – zakażenia miednicy mniejszej, krwawienia z szyjki macicy, omdlenia, bóle brzucha albo niskie ciśnienie. Jeśli było wspomaganie owulacji to może pojawić się ciąża mnoga albo zespół hiperstymulacyjny jajników).

Inseminacja cena – między 500 a 1500PLN (lub bezkosztowo w ramach NFZ).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here