Perfumy to prawdziwa sztuka zapachu. Dobrej jakości produkty to prawdziwa feeria zapachów- oto różne nuty współgrają w niezwykłym spektaklu woni. Obecnie perfumy to coś więcej niż intrygujący zapach- każda aranżacja stanowi swoistą opowieść.
Dobrze dobrane perfumy nie tylko podkreśla styl i elegancję- potrafią też wiele opowiedzieć o osobie ich używającej. Pamiętajmy o tym, że zapach zmienia się w czasie- zupełnie inne nuty będą dominujące tuż po aplikacji, a zupełnie inne- kilka godzin później. Warto zwrócić na to uwagę już przy wyborze perfum dla siebie i nie wąchać próbek tuz po aplikacji- pozwólmy zapachowi się „rozwinąć”.
Większość zapachów przechodzi przez trzy stadia, a w każdym zupełnie inne nuty są zapachami dominującymi. Pierwszym stadium jest tak zwana nuta głowy- to intensywne, mocne nuty, ale jednocześnie ulotne. Nuty głowy są najsilniej wyczuwalne przez pierwsze kilkanaście sekund, do kilkunastu minut. Najczęściej wśród nuty głowy znajdziemy zapachy cytrusowe, kwiatowe i owocowe, a więc rześkie i atrakcyjne. Nuta głowy stanowi swoiste ‘zaproszenie’ do zapachu, jest swoistą obietnicą.
Nuta serca, jak sama nazwa wskazuje, stanowi serce i rdzeń zapachu- utrzymuje się przez kilka godzin po aplikacji. To intensywne zapachy, współgrając, tworzą trzon kompozycji. Najczęściej występują tu nuty kwiatowe- na przykład róża, czy jaśmin- i korzenne – na przykład imbir, czy cynamon. Oczywiście w wielu kompozycjach przebijać będą zupełnie inne nuty- zapachy orientalne, szyprowe, drzewne, czy owocowe. To właśnie nuta serca jest najbardziej zróżnicowana i daje największe pole do popisu dla kreatora zapachu. Rzadko kiedy też będziemy mieli do czynienia z jedną, czystą nutą- zwykle zapachy są przełamane nutami z innych rodzin zapachowych, tworząc niezwykła, oryginalną kompozycję.
Niejako w tle pobrzmiewa zawsze nuta bazy- to zwykle subtelne, choć jednocześnie dość ciężkie zapachy, będące swoistą bazą dla zapachów. Zwykle są to nuty drzewne- drzewo sandałowe, cedrowe- zwierzęce- na przykład piżmo, czy ambra lub też żywiczne. Nuty bazy odpowiadają za trwałość zapachu i podkreślają zapachy tworzące nuty głowy i serca.

czasnaterapie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here