Dobra kancelaria notarialna - co warto o niej wiedzieć?

W dzisiejszych czasach kancelaria notarialna wielu osobom kojarzy się jedynie ze sporządzaniem tajemniczych aktów notarialnych i spisywaniem testamentów. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą dowiedzieć się nieco więcej o kancelariach notarialnych.

Czym tak naprawdę zajmuje się kancelaria notarialna?

Notariusz jest osobą zaufania publicznego i bezstronną. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że musi działać zawsze zgodnie z aktualnymi przepisami prawa. Kancelarie notarialne zobligowane są również do zachowania tajemnicy zawodowej. Wszystkie czynności wykonane przez notariusza przyjmują oczywiście charakter dokumentu urzędowego.

Warto wspomnieć również i o tym, że wszystkie czynności notarialne zgodnie z prawem muszą być zapisane w języku polskim. Dopiero na żądanie zainteresowanych osób mogą być zapisane dokumenty w obcym języku. W wielu sytuacjach niezbędna jest wówczas dodatkowa pomoc zaufanego tłumacza przysięgłego.

Gdzie notariusz wykonuje swoją pracę?

Z praktycznego punktu widzenia notariusze większość swojej pracy wykonują oczywiście w kancelarii notarialnej. Mogą zdarzyć się jednak sytuacje, w których to notariusz wykonuje swoje obowiązki poza kancelarią. Zazwyczaj spowodowane jest to złym stanem zdrowotnym klienta (np. przy spisywaniu testamentu).

Notariusze mogą uczestniczyć także w wolnym zgromadzeniu spółek i wspólnot mieszkaniowych. Nie można zapominać również i o tym, że wielu notariuszy w bardzo ważnych sprawach samodzielnie zajmują się dostarczaniem oświadczeń.

Jak zostać notariuszem?

Założenie własnej kancelarii notarialnej nie jest prostym zadaniem i trzeba przejść naprawdę długą drogę. Aby zostać notariuszem należy przejść przez odpowiednie studia prawnicze. Zapisać można się nie tylko do uczelni państwowych, ale również publicznych.

Niesłychanie ważnym etapem jest również odbycie aplikacji notarialnej. W trakcie aplikacji konieczne jest odbycie 6-miesięcznej praktyki w wybranym sądzie. Aplikacja zakończona jest oczywiście egzaminem notarialnym. Ostatnim etapem jest 2-letni staż na stanowisku asesora. Po zakończeniu stażu można starać się o nominację, która pozwoli z kolei na prowadzenie własnej kancelarii notarialnej.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here