Ogrody zoologiczne przez wielu są postrzegane jako współczesna atrakcja turystyczna. To dość mylny pogląd. Popularne ZOO ma długą historię, a w swych dziejach pełniło wiele różnych funkcji. Służyło nie tylko rozrywce, ale również edukacji.
Co warto wiedzieć o ogrodach zoologicznych? Dlaczego powstają takie miejsca?
Jak już wspomniano na wstępie, ogrody zoologiczne nie są wymysłem współczesnego człowieka. Ogrody takie znane były już 4 tysiące lat temu, a zakładano je m. in. w Chinach oraz w Egipcie. Takie zwierzyńce miały przede wszystkim zapewniać rozrywkę władcom i pokazywać ich potęgę i bogactwo. Zwierzęta gościły na książęcych dworach jako swoista ozdoba również w okresie średniowiecza i w późniejszych epokach. Były to jednak prywatne kolekcje zwierząt, zakładane jako kaprys bogatego pana.
Początek prawdziwych ogrodów zoologicznych, zbliżonych do tych, które możemy współcześnie podziwiać, przypada na początek XVIII stulecia. Pierwsze ZOO powstało w 1726 roku w Paryżu. Tam właśnie po raz pierwszy zaczęto gromadzić dzikie zwierzęta nie tylko dla rozrywki, ale również w celach edukacyjnych. Popularność paryskiego ogrodu zoologicznego sprawiła, że wkrótce podobne instytucje zaczęły powstawać w innych krajach. Dziś na całym świecie istnieje ponad 2 tysiące ogrodów zoologicznych.
Odgrywają one obecnie bardzo ważną rolę. Przede wszystkim pozwalają na ochronę ginących już w naturze gatunków zwierząt, popularyzują również wiedzę na ich temat.

rebeliakultury.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here