arytmia serca

Arytmia serca polega na schorzeniach rytmu serca objawiających się przyśpieszeniem, zwolnieniem czy nieregularnościami. Zdrowe serce bije miarowo, natomiast są sytuacje, jeśli nasze serce zaczyna bić niezwykle łatwo. Serce czasem przyśpiesza własną pracę pod wpływem emocji lub wysiłku. Natomiast, jeśli serce przyspiesza bez wyraźnej etiologie, należy udać się do specjalisty. Czasami arytmia serca jest banalnym kłopotem, natomiast często jest powiązana z dużymi konsekwencjami, chociażby zagrażającymi życiu. Arytmia komorowa może mieć charakter napadowy, czyli pojawia się okresowo czy długotrwały, czyli trzyma się przez długi okres. Wraz z wiekiem rozwija się ryzyko nastąpienia arytmii serca. Przeczytaj zatem, które są etiologie oraz sygnały arytmii.

Arytmia serca – sygnały

Schorzenia rytmu serca potrafią dawać rozmaite sygnały, a czasem potrafią występować zupełnie bezobjawowo. Objawy mają inny rodzaj w współzależności od typu schorzenia, natomiast niejednokrotnie używane jest kołatanie serca (odczucie szybkiego, nierównego bicia serca). Czasami chorzy odczuwają odczucie szarpnięcia w strefie serca, nagłą potrzebę kaszlu oraz dławienie. Odczucie to jest tylko chwilę oraz instynktownie ustępuje, chociaż u pewnych osób nawraca. Pojawia się także zwolnione oraz trwałe kołatanie serca i tzw. skurcze dodatkowe. W trakcie dodatkowych skurczy pacjent ma wrażenie „przeskakiwania” w klatce piersiowej, a chociażby zajmowania się na sekundę pracy serca. Dla chorego skurcze stanowią dodatkowy dyskomfort. Skurcze, które pojawiają się niezwykle powszechnie określane są częstoskurczem (poważny typ schorzeń). Pacjent na skutek częstoskurczu czuje dodatkowe choroby w formie zawrotów głowy, uczucia dławienia, zasłabnięcia (niezwykle szybka czy niezwykle można arytmia serca) oraz powszechnie utraty świadomości.
Kolejne sygnały będące w arytmii serca to:
1. duszności,
2. uciski w klatce piersiowej,
3. zmęczenie.
Objawy chorobowe potrafią także zależeć od lokalizacji ogniska dodatkowo wytwarzanych bodźców elektrycznych i współistniejących chorób. Częstoskurcz zwiększa ucisk wieńcowy u osób z miażdżycą tętnic wieńcowych i zwiększa sygnały niewydajności serca.

jakie są objawy arytmii serca

Arytmia – leczenie

Leczenie schorzeń rytmu serca zależą od typu arytmii, jej nasilenia i występujących symptomów. Zadaniem specjalisty jest określenie, lub schorzenia mają charakter delikatny lub złośliwy. Najodpowiedniejsze wyniki leczenia występują, jeśli etiologia arytmii wydaje się usunąć, np. zabiegowe leczenie zastawek, schorzenia hormonalne. Leczenie to nie tylko stosowanie leków farmakologicznych oraz zabiegi chirurgiczne. Istotna jest zmiana trybie życia. Chorzy winni zadbać o własną dietę oraz rozwijać wagę ciała na pewnym poziomie. Negatywnie oddziałuje palenie tytoniu! Więc warto natychmiast rzucić palenie (wiąże się to i do członków rodziny). Także wielkie znaczenie ma leczenie współistniejących choroby, np.: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, jak i podniesiony cholesterol.
Środkami niejednokrotnie stosowanymi w schorzeniach rytmu serca są:
1. glikozydy,
2. amiodaron (może skutkować efekty uboczne),
3. beta-blokery (zwłaszcza u chorych z dolegliwością niedokrwienną serca czy nadciśnieniem tętniczym),
4. propafenon – u pewnej grupy pacjentów z migotaniem przedsionków,
5. antagoniści wapnia (mniej efektywne, powoduje niewiele działań niepożądanych).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here