Sen jest niezbędny do życia. Tak, jak niezbędne jest odżywianie, czy nawadnianie organizmu. Sen określa się naukowo, jako stan czynnościowy ośrodkowego układu nerwowego. Podczas snu zostaje zniesiona świadomość człowieka i następuje bezruch. Przeciwieństwem snu jest czuwanie. Każdy człowiek potrzebuje snu niezależnie od wieku. Jednak zapotrzebowanie na sen jest różne. Im młodsza osoba, tym potrzebuje go więcej. Z wiekiem zapotrzebowanie na sen maleje, ale to nie znaczy, że można sen wyeliminować ze swojego życia. On jest konieczny dla każdego, jak oddychanie. Osoby dorosłe potrzebują od 6 do 8 godzin snu na dobę. Lecz czasem mimo najszczerszych chęci sen nie przychodzi. I konieczne jest wspomożenie się ziołami lub nawet lekiem farmaceutycznym. Problem bezsenności w przeważającej liczbie przypadków wynika ze złego trybu życia. Poprzez zły tryb życia należy rozumieć nadmiar stresu, złe odżywianie, ciągły pośpiech, zbyt dużo zajęć, mało odpoczynku i regeneracji organizmu. I to wszystko razem skumulowane nie ułatwia wieczorem zasypiania. Jakie zioła są dobre na zdrowy sen? Zioła są roślinami zawierającymi substancje, które wpływają na organizm człowieka. Z pośród roślin zielarskich wyróżnia się rośliny lecznicze, rośliny przyprawowe, oraz rośliny dające olej. Zioła zbierane są ze środowisk naturalnych, jak i pozyskiwane w wyniku uprawy. Ważne jest aby rośliny lecznicze pochodziły z miejsc niezanieczyszczonych i były uprawiane ekologicznie. Obecnie z upraw pochodzi około 75 % surowca dla przemysłu farmaceutycznego. Wśród roślin leczniczych mamy takie, które głównie wspomagają sen. Zalicza się do nich miedzy innymi korzeń kozłka, czyli popularna waleriana. Leczy zaburzenia snu, gdyż zmniejsza częstotliwość przebudzeń, uspakaja, wycisza, obniża poziom stresu, niweluje poziom lęku. Innym ziołem, które wpływa pozytywnie na nasz organizm i jest sprzymierzeńcem w walce o zdrowy sen jest melisa. Polecana w każdym wieku, a zwłaszcza osobom starszym. Kwiat lawendy, to kolejny lek ziołowy regulujący zaburzenie snu, przywracający dobre samopoczucie i uspakajający.

zdrowieinatura.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here