podróż służbowa

W jaki sposób pracownik może rozliczać pieniądze, które wydał na krajowy wyjazd służbowy? Pracownik udając się w taką podróż ma prawo do korzystnia z diety. Jak rozliczyć koszty noclegu? W jaki sposób rozliczyć koszty dojazdów i diety podczas podróży służbowej? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/podroz-sluzbowa-dieta/ 

Zwrot kosztów noclegu

Pracownik, który udał się w podróż służbową ma prawo do zwrotu poniesionych przez siebie kosztów za nocleg w obiekcie świadczącym usługi noclegowe. Zwrot taki będzie możliwy po okazaniu rachunku. 

Co więcej pracodawca ma możliwość zwrócenia pracownikowi dwudziestokrotność stawki diety – 600 zł. Z kolei pracownikowi, któremu nie zapewniono bezpłatnego noclegu i który nie przedstawił wcześniej wspomnianego rachunku, przysługuje ryczałt za każdy nocleg w wysokości 150% diety, czyli 45 zł.

WAŻNE! Ryczałt za nocleg przysługuje, w momencie kiedy nocleg trwa co minimum 6 godzin pomiędzy godzinami 21, a 7 rano.

Koszty dojazdów

Pracownikowi, który odbywa zagraniczną podróż służbową przysługuje ryczałt:

  • ’’za przejazdy z i do dworca kolejowego, autobusowego, portu lotniczego lub morskiego. Jego wysokość to jedna dieta w miejscowości docelowej za granicą oraz w każdej innej miejscowości, w której pracownik korzystał z noclegu. Jeśli chodzi o dojazd tylko w jedną stronę, to ryczałt wynosi 50% diety’’.
  • ’’za przejazdy środkami komunikacji miejscowej – wynosi 10% diety za każdą rozpoczętą dobę pobytu w podróży zagranicznej’’.

Dieta i jej rozliczenie

Podróż służbową należy rozliczyć w ciągu 2 tygodni od momentu jej zakończenia. W celu rozliczenia podróży służbowej, pracownik przedstawia pracodawcy wszystkie rachunki, faktury i paragony, bilety, które potwierdzą wydatki.

Nie chodzi tu o diety czy wydatki objęte ryczałtami. Pracownik nie ma obowiązku ich dokumentować. W przypadku kiedy pracownik nie może przedstawić wspomnianych dokumentów, to składa pisemne oświadczenie o wydatku i powodu braku jego udokumentowania.

Zobacz też: http://www.mordewind.pl/jak-uzyskac-koncesje-na-sprzedaz-alkoholu/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here